Panoramatická kamera Roundtable
Pro porady, kde se v jedné místnosti účastní najednou více lidí, Microsoft vyvinul vlastní telekonferenční zařízení s označením Roundtable. Tento systém nabízí spojení pěti kamer s panoramatickým záběrem v rozsahu 360° s šesticí směrových mikrofonů. Roundtable je vytvořen na míru počítačovému prostředí aplikace Microsoft Office Communicator a konferenční službě Microsoft Office Live Meeting a nabízí funkce, které díky kvalitnímu softwaru umožňují sledovat obraz aktivního mluvčího, zatímco ve spodní části obrazovky je vidět ostatní účastníky konference a jejich reakce.
Konference v oblacích
V současnosti jsou videokonferenční služby a systémy sjednocené komunikace používány zejména velkými korporacemi. V případě menších a středních firem zájem o tuto vyšší úroveň firemní komunikace naráží na obavy z investičních nákladů na serverovou infrastrukturu. Nákup serverů, moderních IP telefonních ústředen a potřebných serverových licencí ale není nutným předpokladem pro nasazení špičkových komunikačních řešení. Mnohem elegantnější a levnější je využití hostovaných služeb. Základní přístup k využívání webových videokonferencí Microsoft Office Live Meeting lze v rámci hostovaných služeb pořídit už za necelá čtyři eura na jednoho uživatele za měsíc.
V pokročilejších variantách poskytovatel služby zajišťuje také fungování komplexního systému sjednocené komunikace zároveň s funkcí pro sledování dostupnosti jednotlivých uživatelů nebo kolektivní spolupráce při tvorbě dokumentů v rámci systému SharePoint. Díky propojení webových technologií s telekonferenčními standardy mohou špičkové komunikační služby používat uživatelé bez ohledu na to, kde se zrovna nacházejí. To je výhodné například pro zaměstnance na částečný úvazek nebo při práci z domova.
Školení přes videokonferenci
Oblast e-learningu je rovněž vhodná pro využití videokonferencí v rámci řešení Microsoft Office Live Meeting. Počet uživatelů, kteří se mohou účastnit školení prostřednictvím služby Live Meeting, není teoreticky nijak omezen, tedy až na kapacitu serverů. Nutností není ani přítomnost zaměstnanců v konkrétní lokalitě, a dokonce ani nevadí, když uživatel nemá v době konání školení čas. Pomocí nahrávání kompletního průběhu včetně podkladových materiálů je možno jedno školení neomezeně opakovat jednoduchým přehráním z úložiště, které může být na firemních serverech či „kdesi v cloudu“ v případě hostovaných služeb.
Mezi vývojáři je tento způsob využití služby Live Meeting známý. Český a slovenský TechNet Blog touto cestou nabídl nejen celou řadu školení technických dovedností, ale také možnost vzájemné komunikace. Záznamy „live-meetingů“ nabízí v přehledné podobě webová televize www.mstv.cz.
http://www.microsoft.com/uc/cs/cz/proof.aspx
Autorem článku je Martin Panák, produktový a marketingový manažer divize Information Worker, Microsoft