Microsoft: Regulujme technologii na rozpoznávání obličeje

29. 3. 2019

Sdílet

 Autor: Cisco
Image recognition a specificky pak rozpoznávání obličeje patří mezi horká témata a velmi populární oblasti vývoje, obzvláště v České republice.

K oboru se však váže určitá kontroverze. Prezident a ředitel právních záležitostí v Microsoftu, Brad Smith, je vůči rozpoznávání obličeje opatrný.

„Pokud si nedáme pozor, tato technologie by se mohla rozvinout bezmyšlenkovitě a bez regulací – a pak by se nám mohlo stát, že se v roce 2024 jednou probudíme a budeme mít pocit, že se nacházíme spíše v knize 1984,“ naráží na slavný technologicko-dystopický román George Orwella. Smith před nepříjemnou vidinou budoucnosti varoval na University of Sydney.

 

Čína, svět absolutní kontroly

Co umí rozpoznávání obličeje? Přesně to, co byste řekli – z obrázku nebo videa je systém schopen rozpoznat člověka.

Dystopická vize Microsoftu není až tak nerealistická, jak by se mohlo zdát. Sledovací systém Číny, Skynet (ano, opravdu se tak jmenuje), využívá rozpoznávání obličeje a rozsáhlý kamerový systém dokáže sledovat skoro kohokoliv – v praxi navíc i kdekoliv, a kdykoliv. Překvapivě buduje něco podobného i Austrálie, před čímž místní sdružení na ochranu lidských práv důrazně varují.

S tím, jak se technologie i kamerové systémy rozšiřují (na letištích, v některých obchodních centrech či u bankomatů už jsou něco naprosto běžného), nastal podle Smithe „čas přijmout některá opatření“.

Microsoft se aktivně touto problematikou zabývá a vytyčil šest principů, podle kterých sám k technologii rozpoznávání obličeje přistupuje. Americká unie lidských práv (ACLU) ovšem varuje, že Microsoft možná jen zlepšuje svou image; zákon související s restrikcemi na využití systémů pro rozpoznávání obličeje, který firma pomohl prostrčit Kongresem, byl totiž méně restriktivní než předchozí návrh, proti kterému Redmondská firma lobbovala.

ICTS24

V Evropě mají jakékoliv sledovací systémy mnohem těžší pozici vlivem důkladných a velmi propracovaných směrnic a zákonů týkající se ochrany osobních údajů a identity. U nás je nutné i z veřejně publikovaných fotografií vyjmout jedince, pokud s publikací nesouhlasí.

Čína, autoritativnější režimy či neregulované kapitalistické/socialistické prostředí naopak podobným snahám nahrává.