O těchto problémech hovoři Paul Cormier, prezident oddělení produktů a technologií společnosti Red Hat, na Red Hat Summit v Chicagu. Trnem v oku mu je zejména strategie proprietárních výrobců v oblasti cloud computingu.
"Řada z nich se snaží zavést lock-in z 80. let, a to co se týče grid technologií," řekl Cormier. Ve své řeči se strefoval hlavně do Microsoftu a jeho platformy Windows Azure. Podle něj je zásadní chybou, že Microsoft jako obvykle podporuje jen své služby. "Zákazníci jsou absencí interoperabilních služeb omezeni," řekl.
Pro server ZDNet Cormier uvedl, že velkým problémem je, že produkty Microsoftu ještě nejsou plně interoperabilní s linuxovými implementacemi – tedy ani operačním systémem Red Hat Enterprise Linux (RHEL).
"Netušíme, jestli Microsoft nakonec platformu Azure přinese i na RHEL," říká Cornier. Přesto, že Linux má na serverech značný tržní podíl, Azure bude teď fungovat prakticky jen na vlastních řešeních Microsoftu - a podle Corniera tak máme opět co do činění s problémem "vendor lock-in", situací, kdy je zákazník odkázán jen na dané služby určitého výrobce.
Ale aby se Red Hat nestrefoval pouze do Microsoftu, Cornier se rozpovídal i o firmě VMware, velkém hráči v oblasti virtualizace. I ta se podle Corniera něj snaží zákazníky "uzamknout" ve svém softwaru. Svou kritiku na adresu interoperability mezi Linuxem a VMwarem vyjádřil větou, že "v systémech VMware je hodně černých děr".
Microsoft v reakci na jeho prohlášení pro ZDNet vzkázal, že jak on, tak i technologický průmysl jako celek prochází vývojem a že otázky interoperability se v současnosti řeší. Microsoft zdůrazňuje i to, že platforma Azure podporuje více protokolů.
"Chápeme, že naši klienti pracují ve smíšeném IT prostředí, takže jsme zintenzivněli naši snahu v otázkách interoperability napříč celou naší společností. Příkladem toho je náš otevřený přístup ke cloud computingu," řekl Vijay Rajagopalan, z týmu Microsoftu pro interoperabilitu. "I když se náš průmysl stále nachází v rané fázi spolupráce na řešení problémů s cloud interoperabilitou, velkého pokroku jsme dosáhli v našich produktech i podpoře standardů. Windows Azure například podporuje jazyky Microsoftu i spoustu jiných, otevřené protokoly a technologie.
Rajagopalan z podporovaných standardů a protokolů jmenoval například SOAP, REST a XML a upozornil, že vývojáři mohou použít frameworky jako .NET i PHP. Dodal, že Microsoft spolupracuje s komunitou vývojářů open source řešení a že pro použití v Azure sponzoruje softwarové vývojové nástroje (SDK) v Javě, PHP a Ruby.