Microsoft vyvíjí nový operační systém, který je určen k akademickým a vědeckým účelům.
Prototyp operačního systému Singularity bude volně dostupný vzdělávacím a výzkumným organizacím za účelem použití v nových počítačových architekturách.
„Pro akademickou komunitu je obtížné experimentovat s počítačovou architekturou,“ říká Rick Rashid, generální ředitel sekce výzkumu společnosti Microsoft, „operační systém Singularity je navržen pro usnadnění testování vzájemné interakce systémů, aplikací a okolí.“
„Jedná se o zcela nový systém vytvořený od základů, aby byla dosažena vyšší spolehlivost,“ dodává Rashid. „Microsoft doufá, že Singularity pomůže zlepšit spolehlivost software a podpoří vývoj programovacích jazyků a nástrojů.“
OS Singularity je dostupný na stránkách Microsoft's CodePlex Web. Byl zveřejněn během úterního TechFestu, výroční prezentace projektů oddělení výzkumu společnosti Microsoft.
Rashid též představil BEE3 - hardwarový projekt navržený Microsoftem ve spolupráci s University of California v Berkeley pro experimenty s počítačovými architekturami. „Úmyslem je postavit počítačový systém, který je konfigurovatelný,“ vysvětluje Rashid, „tento počítač můžete přeprogramovat tak, aby fungoval jako jiný počítač nebo simuloval jiný typ architektury, popřípadě můžete experimentovat s implementací nových algoritmů.“ Rashid se svými kolegy dále představili technologie, na kterých vývojová skupina Microsoftu pracuje. Některé projekty se týkají produktů Microsoftu, ale jiné, například výzkum vakcín nebo kvantové počítače, jsou zcela mimo současný byznys tohoto softwarového gigantu. |
„Oddělení výzkumu dosahuje stále největší návratnost investic,“ říká Rashid, „čtvrtina patentů společnosti Microsoft je výsledkem práce této sekce.“