Microsoft: Windows 7 překonávají naše očekávání

23. 10. 2010

Sdílet

Rok od uvedení Windows 7 mluví Microsoft o nečekaném úspěchu tohoto operačního systému.

V pátek tomu byl přesně rok, co se na trhu s operačními systémy objevil nový hráč, Windows 7. Microsoft se proto rozhodl zhodnotit jeho první rok života a chválou přitom rozhodně nešetří. „Myslím si, že Windows 7 překonala všechna očekávání,“ vyjádřila se Gavriella Schuster, senior ředitelka Windows produkt managementu. „Ekonomická situace nebyla nejlepší, byla jsem proto hodně nervózní. Nakonec ale všechno dobře dopadlo,“ dodala Schuster s odkazem na hospodářskou recesi. K včerejšímu dni se podle Microsoftu prodalo více než 240 miliónů licencí Windows 7, čtvrtletně tak jde o nárůst o 65 miliónů.

Svá překvapení neskrývá ani mnoho analytiků. „Úspěchem Windows 7 jsem vážně ohromen,“ uvedl například Michael Cherry z Directions on Microsoft. Společnosti se podle něj podařilo napravit její selhání s Windows Vista, která se u spotřebitelů dočkala poměrně vlažného přijetí a u médií se stala oblíbeným terčem kritiky. I přes slova chvály má však Cherry i určité výhrady. Nelíbí se mu, že jsou Windows 7 Microsoftem označována za tabletový operační systém. Steve Ballmer se podle něj chybně domnívá, že svým zákazníkům bude moci na tabletu nabídnout to samé, na co jsou zvyklí z desktopů. V tomto směru by prý měla společnost inspirovat u Applu, který zvolil chytřejší filosofii.

„Je těžké říci, že Windows 7 nejsou hit,“ komentoval situaci další analytik, Michael Silver. Stejně jako Cherry však na věc nabízí i jiný pohled. „Windows 7 jsou na tom rozhodně lépe [než Windows Vista], ale ne každá prodaná licence je používána.“ Naráží tak na skutečnost, že podniky si sice pořídí kopii Windows 7, s jejich nasazením však často nijak nespěchají. Velké množství firem je stále věrných operačnímu systému Windows XP.

Ten si podle poslední statistiky společnosti Net Applications i nadále drží pozici jedničky na trhu, když v září disponoval 60% podílem. Naproti tomu Windows 7 celosvětově představují asi 17 % všech operačních systémů. Pokud budou oba systémy pokračovat ve svém klesajícím a rostoucím tempu, mohlo by k výměně jejich pozicí dojít teprve až v třetím čtvrtletí roku 2012.