Hlavní navigace

Microsoft žaluje TomTom. I kvůli linuxovému jádru

Sdílet

Microsoft podal žalobu na společnost TomTom. Viní ji z porušování celkem osmi patentů. Navíc je to vůbec poprvé, co se Microsoft bude soudit kvůli technologiím souvisejícím s linuxovým jádrem.

Nizozemská společnost TomTom, jež vyrábí navigační systémy pro automobily, podle Microsoftu pět patentů porušuje v případě svých proprietárních navigačních technologií, další tři pak souvisí s implementací linuxového jádra konkrétně se správou souborového systému FAT.

Microsoft už v roce 2007 obvinil open-source sféru, že v mnoha projektech, v jádru Linuxu nevyjímaje, jsou porušovány stovky jeho patentů (linuxové jádro jich má porušovat celkem 42 a například kancelářská sada OpenOffice.org dalších 65). Když byl Microsoft požádán, aby tato nařčení opřel o konkrétní skutečnosti a porušované patenty vyjmenoval, neodpověděl. Mnozí z analytiků proto obvinění brali za provokaci, která měla některé větší firmy přinutit podepsat s Microsoftem licenční smlouvy.

I přes první až hysterické reakce napříč světovými médii Microsoft příznivce otevřených řešení uklidňuje, že tato žaloba neznamená útok na open source jako takový a ani se nedotkne uživatelů Linuxu či jeho distributorů. Svou žalobu na TomTom hájí slovy, že s nizozemskou firmou se íce než rok marně snažil uzavřít licenční smlouvy, jaké má s ostatními výrobci navigačních systémů pro automobily.

„Microsoft respektuje a oceňuje důležitou roli, kterou open-sourcový software hraje v našem průmyslu, a respektuje a oceňuje všechno to nadšení a velký příspěvek, který vývojáři open-source přinášejí do našeho průmyslu,“ řekl Horacio Gutierrez ze společnosti Microsoft. Dodal však, že „náš respekt a to, že si open source vážíme, se vzájemně nevylučuje s naším úctou k právům souvisejícím s duševním vlastnictvím.“

Microsoft: Není to útok proti Linuxu

Andrew Updegrove z právní firmy Gesmer Updegrove LLP však cítí, že agresivita Microsoftu vůči firmám zabývajících se Linuxem, stoupá. „V minulosti jsem dostal e-mail od určitých lidí, v němž stálo, že se jim ozval Microsoft, obvinil je z porušování patentů v souvislosti s Linuxem a řekl: 'Raději si od nás pořiďte licenci, jinak...', říká Updegrove.

Ze žaloby Microsoftu není moc chytrý ani Eben Mogle, profesor práva z Kolumbijské univerzity a spoluautor GPLv3, jedné z hlavních licencí vztahující se na open source. Na otázku, co by se dělo, kdyby Microsoft chtěl začít s ofenzivou vůči open source, řekl: „Jsme si jistý, že všechny strany kolem svobodného softwaru, jak komunita, tak i korporativní sféra, by se spojily a reagovaly by společnou a promyšlenou odpovědí.“

I přes ujištění Microsoftu, že tento případ neodstartuje hon na Linux a open source obecně, se někteří pozorovatelé hodují, že pokud má Microsoft pravdu a některé implementace linuxového jádra ohledně FAT32 skutečně jeho patenty porušují, mnohé výrobce by v budoucnosti mohly potkat velké problémy.

Microsoft přesto pořád trvá na tom, že válku s vývojáři open source nechystá. Z Redmondu zní, že Microsoftu příliš nevadí „linuxová technologie“, ale způsob, jak ji použil TomTom. Pravdou je, že Microsoft si v soudních sporech ohledně patentů nelibuje: sám v minulosti kvůli patentové ochraně inicioval jen dvě.

Že tento případ neodstartuje vlnu žalob proti společnostem zaměřeným na vývoj softwaru s otevřeným kódem, si myslí i Jay Lyman, analytik ze společnosti The 451 Group. „Myslím, že je zajímavé, že Microsoft takto prohlašuje, že [žalobou] neútočí na open source. Navíc zdůraznil, že předmětem sporu je 'Implementace linuxového jádra firmou TomTom',“ řekl.

Linux Foundation je připravena Linux bránit

Organizace Linux Foundation slíbila, že pokud žaloba na TomTom nějak ovlivní linuxové jádro, podnikne nezbytné kroky na jeho ochranu. Výkonný ředitel Jim Zemlin však lidi z komunity a firem z open-source sféry uklidňuje a radí jim, aby se zdrželi zbytečných hysterických reakcí. „Uklidněte se, v současnosti je stížnost Microsoftu na TomTom soukromým sporem mezi těmito dvěma společnostmi a týká se softwaru pro GPS.“ Zároveň ale řekl, že pokud by spor měl ovlivnit Linux jako takový, Linux Foundation je připravena se bránit. „Úzce spolupracuje s naším partnerem, patentovou společností Open Invention Network, a členskými společnostmi a na jakékoli stížnosti proti Linuxu jsme dobře připraveni.“