Instalaci inteligentního bezpečnostního kamerového systému do dronů Fly4Future a robotického psa Spot od Boston Dynamics představila firma Axis. Podle ní to představuje budoucnost dohledu nad různými objekty.
Pořídili byste si domů robopsa s kamerou
Že existují robotičtí psi a autonomní drony a že na ně lze instalovat kamery a sledovat v reálném čase obraz, už je dnes obvyklé. Ale tyto systémy dosud nebyly integrované s dohledovými systémy tak, aby se vytvořilo autonomní střežící řešení, vysvětluje Dalibor Smažinka z Axisu.
Podle něj se o takovou integraci pokusili ve spolupráci s odborníky z FEL ČVUT. V tuto chvíli jde o experimentální projekt, ale komerční nasazení by prý mohlo brzy následovat.
Prvním představeným řešením byla vestavba základní kamerové jednotky F9114 a optického senzoru F2015 do modulárních dronů Fly4Future, které vyrábí univerzitní spin-out vzniklý na katedře kybernetiky FEL ČVUT.
„Drony Fly4Future dokážou fungovat zcela autonomně, a to samostatně nebo v rojích, můžou střežit perimetr podle předem nastaveného letového plánu nebo vyletět jen k prověření alarmu. Při zmíněném řešení s kamerou běží přímo v ní videoanalytický software, který standardním způsobem posílá metadata do běžného VMS systému. V dispečinku se pak dron zobrazuje jako jedna z dalších inteligentních bezpečnostních kamer,“ říká Martin Saska, vedoucí skupiny multirobotických systémů z FEL ČVUT.
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
V běžném provozu by se podle něj musely dořešit náležitosti, jako je přesná konfigurace úkolů, samostatné nabíjení dronu či zaškolení operátora– to vše ale je prý řešitelné.
O něco dále k realizaci má bezpečnostní nasazení robotických psů Spot od Boston Dynamics. Při demonstraci se použily stejné kamery jako v předchozím případě a čtyřmi senzory, umístěnými na hřbetě robopsa.
Díky k tomu, že kamera disponovala softwarem využívajícím umělou inteligenci, dokázal kráčející robot rozlišovat objekty a osoby v záběru, a pokud identifikoval člověka, přehrál s pomocí reproduktoru varovnou hlášku.
Dokážu si představit instalaci, kdy se na místo přiveze robotický tým, který dostane za úkol prohledat neznámý nebo členitý terén, zkontrolovat měřáky, nebo kdyby roboti náhodnými obchůzkami vykonávali ostrahu na místě, kde nemá význam instalovat trvalý kamerový systém, říká Tomáš Svoboda z FEL ČVUT.
„Nasazení robotického týmu v předem neznámém či dynamickém prostředí, navíc plnícího velkou škálu úkonů, včetně možné interakce s lidmi, je otevřený a zajímavý výzkumný problém, kterému se teď na fakultě věnujeme,“ dodává.
Podle něj ale reálné využití autonomního robopsa pro bezpečnostní úkoly bude vyžadovat ještě další experimenty a vývoj v režii schopného integračního partnera.
Security World si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí. Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.