Technologii se právě pokouší si nechat patentovat společnost Motorola. Výhodou by mělo být, že v případě třeba teroristického útoku plánuje státní správa a místní úřady dosud obyvatele varovat především pomocí televizního a rozhlasového vysílání. To ale vyžaduje, aby přijímače byly zapnuté a lidé byli doma, kde by je měli k dispozici. Naopak využití sítě mobilních telefonů se za současného stavu technologie zdá být podstatně praktičtější.
Základní myšlenka patentu Motoroly spočívá v dodávce mobilů s předinstalovaným klientem speciální P2P sítě – buď zcela vyhrazené, nebo takové, nad níž by úřady mohly převzít kontrolu. V případě pohromy by pak potřebné informace přeskakovaly mezi zařízeními (předpokládá se přitom jejich vysoká hustota) bez nutnosti funkčnosti další infrastruktury.
Zdroj: New Scientist
Poznámky:
- konkrétní technologické řešení zdroj neuvádí, dnes komunikace tohoto typu mezi zařízeními probíhá hlavně přes rozhraní Bluetooth nebo Wi-Fi
- tento postup by se dal využít možná i obráceně, pro posílání žádosti o pomoc z mobilu mimo dosah sítě v postižené oblasti; mít tato rozhraní neustále povolená ale současně představuje bezpečnostní riziko (viz např. článek Červi šířící se přes Bluetooth jsou jako chřipkové viry)
- jak je to se stíněním přenosu přes tato rozhraní v krizových situacích?
- integrace technologie se systémy pro určení polohy?