Moblin Linux chce dobýt netbooky

6. 4. 2009

Sdílet

Společnost Intel se rozhodla předat kontrolu nad Moblin Linuxem, což je distribuce určená speciálně pro netbooky či mobilní internetová zařízení a jež byla vyvíjena pod patronátem tohoto výrobce čipů, organizaci Linux Foundation. Co tento krok přinese za změnu?

Toto uvolnění Moblin Linuxu jej má zatraktivnit pro výrobce netbooků, kteří byli dosud vázáni hlavně na Windows XP od Microsoftu a také pro opensourcové vývojáře, kteří v současnosti často z nedostatku dalších alternativ obrací svůj zrak k Androidu, operačnímu systému zaštiťovanému Googlem.

Tímto uvolněním Moblinu zpod patronátu Intelu se však také zvyšuje pravděpodobnost, že tato distribuce bude přeportována i na procesory ARM. Ty se nyní snaží pronikat do segmentu netbooků a pod dohledem Intelu byl zatím Moblin vyvíjen tak, aby podporoval právě jeho ultramobilní čipy Atom.

Jim Zemlin, výkonný ředitel Linux Foundation k tomu Computerworldu řekl, že nic nyní nebrání tomu, aby byl Moblin přenesen na procesory s ARMovým jádrem. Intel se podle něj cítí v oblasti netbooků tak silný, že může dovolit používat Moblin i svým konkurentům a tento krok byl již v minulosti otestován jinými společnostmi.

Moblin byl poprvé uvolněn Intelem v létě roku 2007 a nyní pracuje pouze na netboocích s čipy Atom nebo Core 2 a s integrovanými grafickými kartami od Intelu. Dalším směrem vývoje Moblinu by proto mola být podpora platformy Ion od nVidie, která kombinuje čipset a grafický čip od tohoto výrobce a procesor Atom od Intelu. Nicméně nVidia chystá i vlastní procesory (nebo lépe systémy na čipu) označované jako Tegra, jež mají být určeny i pro netbooky a které využívají jádro ARM. Více informací najdete v článku Nvidia chystá čipy Tegra i pro ultralevné netbooky.

Řada výrobců, jako Asus, Hewlett-Packard nebo Dell již v současnosti dodávají netbooky právě s Moblin Linuxem, jak tvrdí Intel. Tento projekt má podle Douga Fishera, vice prezidenta Intelu pro software a služby, již tisíce aktivních vývojářů a potvrdil, že již pod dohledem Intelu měla tato distribuce svobodu k tomu být naportována na plaformy nVidia nebo ARM, ale podle něj žádný takový projekt dosud nevznikl. Možnou odpovědí je to, že velké procento dosavadních vývojářů Moblinu byli zaměstnanci Intelu a již zmíněný Jim Zemlin nyní očekává, že se tato situace změní. Podle něj ty nejúspěšnější open source projekty jsou postaveny na svobodné spolupráci a hodnotách přesahující konkurenční zájmy.

V současnosti je ve vývoji již druhá majoritní verze Moblin Linuxu (v2), která je však zatím ve verzi alfa a momentálně ještě není jasné, kdy bude dokončena. Jejím cílem má být zlepšení možností bezdrátového připojení, zkrácení doby pro nabootování (pod 10 sekund) a přidání dalších vlastností, které mají učinit netbooky atraktivní i pro telekomunikační operátory, kteří by je mohli začít nabízet v rámci paušálů tak, jako je to dnes běžné s mobilními telefony, dodává Zemlin. Ve srovnání s Windows XP a Windows 7 výkonný ředitel Linux Foundation vyzdvihl energetickou efektivitu Moblinu a ve srovnání s Androidem pro něj hraje zase podpora procesorů x86, kterou operační systém od Googlu zatím nedisponuje. Androidu podle něj chybí řada vlastností, kterými Moblin již disponuje, protože ten je vyvíjen pro klasická PC, zatímco Android přišel z oblasti smartphonů, která je stále poměrně odlišná a klade důrazy na jiné vlastnosti. Moblin údajně nabízí možnost opravdu bohatých zážitků a to jej velmi zatraktivňuje a má potenciál na netboocích úspěšně expandovat, uzavírá Zemlin.