I když monitorování pracovních PC není u zaměstnanců akceptováno vždy s nadšením, pro firmu může být významným přínosem. To nám v dnešním rozhovoru mimo jiné potvrdil Adam Mikula ze společnosti FairNet.
Jakým hlavním potížím se firmy monitoringem počítačů mohou vyhnout?
Asi největším problémem, který dnes všichni řeší, je propouštění. Myslím, a praxe mě v tom utvrzuje, že nic nepříjemnějšího v práci nezažíváme. Ať už je člověk na kterékoliv straně. A jsem si jist, že většina lidí chce tyto věci řešit spravedlivě, takže potřebují relevantní informace.
Pokud máme nástroj, který nezaujatě a přesně monitoruje, co zaměstnanci v pracovní době na PC dělají, je to obrovská pomoc. Mohu říci, že mi hodně pomohlo, když jsem poznal objektivní příčiny pracovních výsledků. Zdá se pochopitelné, že moc práce neuděláte, když na internetu sháníte auto, prodáváte chatu nebo si přes ICQ píšete s kamarádkami. Ale divili byste se, kolik času tím lidé zabijí. V jednom velkém úřadě bylo např. zjištěno, že někteří pracovníci trávili na webu (nikoliv prací) až 80 % pracovní doby. A co tedy může přinést monitoring? Především nárůst efektivity a úspory, tedy přesně to, co dnes podniky potřebují jako sůl.
Není možné, aby zaměstnanci tento monitoring dokázali obejít?
Stručně a jasně: není, tedy pokud tím zaměstnancem není IT manažer. Je to tak, že monitoring běží pod právy administrátora, takže jej obyčejný uživatel nedokáže vypnout. Navíc je pro něj prakticky nemožné zjistit, která aplikace jej sleduje.
Jak se liší různé typy organizací v přístupu k monitoringu IT?
Přístup soukromých a státních organizací je samozřejmě odlišný. Ve státní správě a samosprávě to není tak horké. Ale zato je to velmi mediálně vděčné. Takže pokud se někde na úřadech odhalí, že tam málo pracují, je toho všude plno. Zatímco v soukromém sektoru se to prostě vyřeší a není důvod k tomu zvát noviny. Ale tím nechci říct, že by se např. ministerstva o práci svých lidí nezajímala. Máme mezi nimi velké zákazníky a testují se desítky tisíc lidí. Ať už se ale jedná o subjekty soukromé či státní, přínosy monitoringu jsou jednoznačné – a značné.
Co všechno je dnes možné pomocí softwaru pro audit sledovat?
Těžko odpovědět úplně obecně. Ale např. MagicMonitor sleduje využití všech spuštěných programů, které se opravdu používají, kolik kdo píše na klávesnici či kliká myší. Dále které webové stránky prochází a jak dlouho, vytížení RAM a procesorů, kolik, čeho a kde se tiskne. I zapnutí a vypnutí počítače. Z toho plynou grafické výstupy, exporty, publikace na webu i tiskové sestavy. Prostě relevantní údaje jsou kdykoliv dispozici.
Jakým směrem chcete rozvíjet vaše řešení PCinfo MagicEye?
Především bych chtěl říct, že MagicMonitor je jen jeden z modulů PCinfo MagicEye. To slouží nejen k monitoringu aktivit uživatelů, ale především pro softwarový a hardwarový audit.
Ale náš rozhovor se týkal více monitoringu. Zde plánujeme rozšíření především ve smyslu automatizovaného reportingu a aktivní „obrany“ systému. Tedy zabránění nežádoucím činnostem uživatelů. A to opět významně pomůže zákazníkům k vyšší efektivitě práce a prosperitě.