„Raindrop není dalším emailovým klientem“ říká Bryan Clark, vedoucí pracovník organizace Mozilla messaging. která mimo jiné stojí za vývojem poštovního klienta Mozilla Thunderbird. Mozilla svůj projekt Raindrop popisuje jako “malý webový server“ nainstalovaný na počítači, který shromažďuje konverzaci a zprávy z různých zdrojů a pak tyto data inteligentně třídí.
Cílem softwaru Raindrop je tak uživatelům usnadnit orientaci ve velkém množství různorodých zpráv, které díky současnému trendu sociálních sítí dostávají. Raindrop bude možné používat jak pro třídění zpráv z těch nejpoužívanějších sociálních webů, jako jsou Facebook, Twitter či YouTube, tak i různých blogů či RSS kanálů.
Podle Clarka byl email dlouhodobě přetěžován a to ještě před příchodem nových webových služeb, jakými jsou právě i oblíbené sociální sítě. „Raindrop inteligentně odděluje osobní zprávy od ostatního obsahu“ říká Clark. Díky jeho použití je tak možné zabránit situacím, kdy je emailové schránka přeplněna nedůležitým obsahem a těch skutečně důležitých zpráv si uživatel často ani nevšimne.
Raindrop bude také platformou, na které mohou stavět ostatní vývojáři. „V současné době se pracuje na vytvoření rozhraní pro programování aplikací (API), které designérům a vývojářům pomůže rozvinout naší práci a dá vzniknout novým systémům“ píše se na webových stránkách projektu Raindrop. „Nezkoušíme vymýšlet nové protokoly nebo vytvářet nové komunikační systémy, spíše se zaměřujeme na vznik produktu, který uživatelům umožňuje jednotně zpracovávat data z již používaných nástrojů.“
Raindrop je přístupný pomocí webového prohlížeče. Do budoucna plánuje Mozilla zajistit jeho kompatibilitu
s jakýmkoliv prohlížečem, který může podporovat projekty Open Web Foundation, organizace zabývající se vytvářením právního rámce pro nonproprietární webové specifikace. Samotný zdrojový kód Raindrop je šířen pod licencí Mozilla Public.