Výsledky potvrzují, že největším konkurentem Microsoftu je sám Microsoft: Nejpoužívanějšími kancelářskými sadami jsou stále starší verze MS Office, zejména pak MS Office 2003, které s přehledem vévodí trhu. Velký podíl mají i MS Office XP a starší. Naopak jen velmi malé procento organizací nepoužívá MS Office vůbec.
Průzkumu se zúčastnilo celkem 734 respondentů. Z nich jen 24 procent používá MS Office 2007 jako hlavní kancelářský software. Nové výsledky tak potvrdily to, co už ukázala řada předešlých průzkumů v IT odděleních firem: a totiž že byznys klientela nemá žádný zásadní důvod na nové vydání softwaru přecházet. Zachováním softwarového vybavení, v tomto případě MS Office 2003 a starších vydání, firmy šetří náklady, které by jinak musely vynaložit na nové licence, podporu a také zaučení zaměstnanců.
MS Office 2007 – vydané společně s Windows Vista na konci ledna 2007 – přišly se zcela novým grafickým rozhraním, nezvyklým páskem nástrojů (ribbon), který začátečníky podstatně brzdí v práci. Po dlouhých letech od píky přepracované ovládání kancelářských aplikací je tak často skloňovaným faktorem, který v uživatelích vyvolává nevoli a neochotu na aktuální verze MS Office přejít.
Není ovšem zcela jasné, zda organizace používající straší verze balíku čekají na vydání připravované nové generace MS Office 2010 – vzhledem k tomu, že firmy jsou ale spokojené s MS Office 2003, se zdá pravděpodobné, že ani MS Office 2010 tento trend nezmění. Navíc průzkumy adopce nových verzí kancelářských aplikací víceméně kopírují výsledky podobných průzkumů týkající nasazování MS Windows Vista a Windows 7 – ty podávají stejné výsledky, ve firmách stále vévodí 8 let staré Windows XP a žádná velká změna se v tomto směru nechystá.
Čísla hovoří následovně: 58 % respondentů ve své organizaci používá jako hlavní kancelářský balík MS Office 2003, dalších 15 % dokonce spoléhá na MS Office XP – které vyšly společně s Windows XP v roce 2001 – a dokonce i starší. Nadvládu Microsoftu v této oblasti pak dokazuje fakt, že jen 3 % dotázaných ke svému podnikání MS Office nepotřebují vůbec. Do tohoto podílu tedy spadají konkurenční balíky jako StarOffice, OpenOffice.org, Lotus Symphony nebo webové kanceláře v rámci Google Apps či Zoho.
Podobné výsledky, ukazující na malé zastoupení produktů pocházejících z kuchyně jiných firem než Microsoftu, obsahoval náš dřívější článek Čeká OpenOffice.org brzký konec? Více než 150 manažerů z IT oddělení velkých firem na otázku společnosti Forrester Research "jaké kancelářské balíky v současnosti ve své společnosti používáte?“ tehdy odpovědělo takto: MS Office 2003 a starší: 80 %; MS Office 2007: 57 %; Google Premier Apps: 3 %, Sun StarOffice 8 a 9: 3 %; IBM Lotus Symphony: 2 % (průzkum se netýkal otázky hlavního kancelářského systému, ale všech podporovaných/používaných typů).