Mobile World Congress působí letos až příliš mimo realitu. Zveřejněné koncepty a prototypy jsou tentokrát až příliš daleko v budoucnu a čeká je ještě mnoho měsíců vývoje, případně mají kompatibilitu s technologiemi, které samotné ještě na implementaci budou mnoho let čekat.
Letošní ročník je totiž plný ohýbatelný smartphonů a sítě 5G. To samo o sobě není nic špatného, až na to, že na obě technologie si, v opravdu praktické stránce, ještě počkáme, a dost možná dlouho.
Je tu opravdu 5G? Ne, není.
5G síť tu totiž nebude minimálně do roku 2020, a pravděpodobně ještě o mnoho déle, protože to je datum, se kterým pracují Spojené státy. Ohýbatelné telefony jsou zase hezkým konceptem, ale ta technologie je zkrátka příliš nová – neotestovaná, neodzkoušená, zkrátka „nevychytaná“, a první modely pravděpodobně nenabídnou dostatečně užitečnou funkčnost na to, aby mohly ospravedlnit své velmi vysoké náklady, a tudíž i extrémní prodejní cenu.
Problém se smartphony s 5G čipy není v tom, že tuto možnost mají, ale v tom, jak moc na ní staví a propagují ji jako převratnou novinkou. Pravdou je, že v současnosti a blízké budoucnosti je schopnost připojit se k 5G síti naprosto k ničemu, protože nový standard je pouze v několika málo amerických městech, a tam ještě ani příliš dobře nefunguje, nebo je dokonce jen „vylepšením“ 4G sítě, jako tomu bylo v případě AT&T.
Vůdcem tohoto pomyslného „hnutí za 5G“ je Qualcomm, ale v jeho případě to alespoň dává smysl: potřebuje budoucí trh z čipového hlediska ovládnout, což se mu daří velmi dobře. U prodejců smartphonů však nejde o nic než vezení se na vlně popularity: uživateli smartphony s 5G nepřinesou vůbec nic, protože až tu 5G bude, tak zákazníci, kteří si podobné novinky kupují, budou už stejně shánět zase nový model chytrého telefonu.
U ohýbatelných telefonů je zase ten problém, že byly představeny pouze koncepty – v případě kupříkladu Huawei navíc chráněné ochranným sklem, a dokonce pracovníky bezpečnostních služeb. Ano, ta technologie je velmi lákavá a potenciálně hodně zajímavá, ale nesmírně přestřelené částky (vlivem obřích výrobních a vývojových nákladů) a teprve experimentální fáze vývoje znamená, že skutečně funkční ohýbatelné smartphony tu budou v přibližně stejnou dobu jako 5G síť – to znamená, příští rok ještě pravděpodobně ne, ne v takové podobě, aby to mělo smysl.
Těžko si teď představit, jak bude vypadat MWC v příštím roce, ale pokud nám letošní ročník něco napovídá, tak to, že se slušnou pravděpodobností uvidíme to samé – jen tentokrát blíže realitě a skutečnému vydání.