MySQL pod Oraclem opět získává na síle

12. 4. 2010

Sdílet

Přestože jsou uživatelé MySQL většinou smíření s jeho vlastnictvím společností Oracle, ta jim hodlá nabídnout podrobnější plán pro vývoj této open source databáze.

Přechod MySQL pod hlavičku společnosti Oracle zpočátku vyvolal spíše negativní reakce. Uživatelé se obávali o jeho další osud, protože podnikání Oraclu stojí na komerčních databázových produktech, které si v některých oblastech s MySQL přímo konkurují. Proti fúzi společností Sun Microsystems a Oracle ze z tohoto důvodu postavil i samotný tvůrce databáze MySQL, Michael "Monty" Widenius, který spustil i vlastní podpisovou kampaň. Pod petici se do dnešního dne podepsalo již více než 40 tisíc příznivců.

Negativní postoj ke sloučení Oraclu a Sun Microsystems původně zastávala i Evropská komise. Počátkem letošního roku však tento nejvyšší antimonopolní regulátor v EU obrátil a fúzi oficiálně schválil. Velký vliv na rozhodnutí Komise přitom měl seznam deseti závazků uživatelům a vývojářům, který Oracle zveřejnil a ve kterém mimo jiné slibuje i větší přísun financí do vývoje MySQL.

Tímto krokem si Oracle na svou stranu získal i některé z původních odpůrců sloučení a dění kolem MySQL na delší dobu utichlo. I přesto tento stav věcí však Oracle nehodlá usínat na vavřínech a na úterní konferenci plánuje veřejnost informovat o svých dalších plánech na vývoj MySQL.

„Ačkoliv je vlastnictví Sun Microsystems a MySQL Oraclem v open source světě velmi kontroverzním tématem, je tu důvod k naději. Vlastnictví Oraclem je totiž méně znepokojující než vlastnictví společností Sun,“ myslí si Matthew Abarbanel, ředitel technických operací v IODA a jeden z uživatelů MySQL. Chápe všeobecné obavy o osud MySQL z toho důvodu, že není jasné, jak tento produkt zapadá do dlouhodobějších plánů Oraclu, nicméně pro přežití MySQL jako platformy je to prý ta nejlepší možnost.

S názory Abarbanela souhlasí i Paul Vallee, zakladatel firmy Pythian, která poskytuje služby vzdálené administrace databází i takovým klientům, jako je IODA. Dlouho odkládané schválení fúze podle něj sice vedlo k rostoucím obavám u většiny uživatelů MySQL, avšak nyní, když je již akvizice uzavřena, získává adopce MySQL opět na síle. „Ochota zákazníků přijímat MySQL je zpět,“ říká Vallee. MySQL má podle něj nyní lepší finanční podporu, s kterou navíc Oracle počítá i do budoucna.

Podle Abarbanela by aktuální nejhorší scénář mohl vypadat tak, že Oracle přestane přijímat opravné záplaty od komunity MySQL. I to se však zdá být velmi nepravděpodobné. „Nikdo neočekává, že Oracle bude do vývoje MySQL posílat více prostředků, než svých původních databází,“ říká Abarbanel. „Musí však přijmout mantru open source.“