Většinou lidé uváděli, že používají jednu až čtyři sociální sítě. V Čechách mezi nimi jednoznačně vévodí Facebook a Youtube. Lidé se na sítích věnují zejména sledování nejrůznějších videí. Od hudebních klipů až po návody na montáž oken.
Přitom sociální sítě mohou zapříčinit řadu problémů, svědčí o tom i britská studie, za kterou stojí Královská společnost pro veřejné zdraví společně s Young Health Movement. Podle ní totiž sociální sítě zvyšují u mladých lidí pocity méněcennosti a úzkosti. Mohou navíc poškodit vnímání sebe sama. Nebezpečné jsou podle britských vědců zejména Instagram a Snapchat, protože jsou zaměřené především na vizuální obsah.
„Mladí lidé, kteří se cítí nejistě, mají nízké sebevědomí a sebehodnocení, mohou přijímat informace nebo dění na sociálních sítích nekriticky a mohou se identifikovat s povrchními hodnotami, které jsou jim sugestivně předkládány,“ popsala psycholožka Zdeňka Košatecká.
Na sociálních sítích může navíc velmi snadno vzniknout závislost.
„Jde o velmi častý, ale málo uvědomovaný jev. Jako všechny závislosti má plíživý charakter a následky se dostavují až ve velmi pokročilém stadiu, kdy už závislost člověku značně omezuje a komplikuje život,“ upozornila Košatecká. Podle ní je pro léčbu nutné naplnit volný čas aktivitou, která přináší člověku stejné nebo větší uspokojení než trávení času na síti.
Ve své praxi lidem, kteří se závislostí chtějí bojovat, pomáhá.
„Ale setkala jsem se i s tím, kdy přišel žádat o terapii svého dítěte rodič a ukázalo se, že on sám je závislý na komunikaci na sociálních sítích nebo hrách na internetu,“ poznamenala Košatecká.
Pro dospívající je ale nebezpečná také kyberšikana, se kterou se na sociálních sítích mohou setkat. „Šikana, která probíhá v reálném prostoru je pro každého, a zvláště pak pro dospívajícího, oslabující až zdrcující. Oproti kyberšikaně má ale určitou výhodu v tom, že je omezená pouze na prostor, ve kterém se šikanovaný člověk pohybuje. Tedy ke zostuzení a odmítnutí dochází jen v početně omezeném společenství a ze šikany je úniku. Kdežto šikana v kyberprostoru je neomezená. Mohou šikanovat nejen ti, které šikanovaný člověk zná, ale i ti, které nezná. Tlak vyvíjený na daného člověka může být tak velký a nesnesitelný, že může vést až k sebeodmítnutí a skončit tragicky,“ domnívá se psycholožka.
Pět sociálních sítí, které teenageři milují, ale na kterých zároveň číhá nebezpečí:
Sociální síť, která funguje už víc než 15 let, sdružuje přes dvě miliardy lidí z celého světa. Stále se těší velké popularitě, avšak zejména dospívající jsou stále aktivnější na sociálních sítích, které jsou založené na fotkách a videích. Přesto je Facebook sociální sítí, na které nejčastěji dochází ke kyberšikaně.
Jednou ze sociálních sítí zaměřených na fotografie je právě Instagram. Od svého vzniku v roce 2010 nasbíral neuvěřitelnou miliardu uživatelů a stále raketově roste. Mnohokrát ale čelil kritice kvůli propagaci anorexie. Jeho uživatelé totiž mohou na síť nahrávat jakékoliv fotky. Módní blogerky tak často postují snímky svých vyhublých těl.
Pro Twitter jsou typická krátká a výstižná sdělení. Uživatelé totiž musí veškeré informace, které chtějí ostatním předat, vměstnat do 280 znaků. I dospívající na Twitteru musí často čelit posměškům a nevhodným komentářům, které mohou přerůst až v kyberšikanu.
Snapchat
Snapchat je v zásadě aplikace určená k posílání vzkazů. Uživatelé mohou nahrát fotky, videa nebo texty a poslat je ostatním. Klíčové je, že se vzkazy po prohlédnutí samy smažou. Poskytují tak uživatelům mylný dojem anonymity a bezpečí. Pravdou ale je, že Snapchat čelil mnoha kritikám kvůli úniku informací o uživatelích sítě.
TikTok
Na sociální síť TikTok nahrávají uživatelé krátká videa doplněná hudbou. Nejčastější jsou taneční videa, na kterých se mnohdy objeví i obnažené části těla dítěte, které přitahují pozornost pedofilů. Právě tato videa mají velmi vysokou návštěvnost a děti, které v nich účinkují pak nezřídka oslovují dospělí s žádostí o erotické fotografie.