Na závěr roku nás na internetu nejvíce potrápil adware

9. 1. 2019

Sdílet

 Autor: Adobe Stock
Javascriptový škodlivý kód JS/Adware.Agent.AA, který se nejčastěji vyskytuje jako součást doplňků do internetových prohlížečů, byl v posledním měsíci minulého roku nejčastěji zachyceným škodlivým kódem v České republice. Vyplývá to z pravidelného přehledu detekcí bezpečnostní společnosti Eset.

„Kampaň využívající kód detekovaný jako JS/Adware.Agent.AA patří dlouhodobě mezi ty nejrozšířenější, jakkoliv její intenzita od léta 2018 pomalu klesá. Ne jinak tomu bylo i v prosinci 2018, kdy šlo sice o nejčetnější internetovou hrozbu v České republice, její podíl na všech zachycených hrozbách ale klesl z listopadových 8,6 % na prosincových 6,8 %,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti Eset.

„Nejčastěji se tato potenciálně nechtěná aplikace vyskytuje na webech, které nabízejí streaming nelegálních kopií filmů. Většinou se s ní uživatel setká jako s reklamou na doplňky internetového prohlížeče. Slibuje zrychlení práce s počítačem, ale pokud si uživatel tento doplněk stáhne, dojde k úplnému opaku,“ varuje Miroslav Dvořák.

Do stejné skupiny škodlivých kódů patří i JS/Adware.AztecMedia, který byl v prosinci devátou nejčastěji zachycenou škodlivou kampaní v České republice.

Druhé místo v žebříčku prosincových online hrozeb obsadila generická detekce webových stránek obsahujících injektovaný programový kód nazvaný HTML/ScrInject. Ten návštěvníky napadených stránek  automaticky přesměrovává na webové stránky se škodlivým softwarem. Během prosince stál HTML/ScrInject za 5,57 % detekcemi škodlivých kódů zachycených společností Eset. Oproti listopadu jde o pokles o téměř půldruhého procentního bodu.

Bezmála stoprocentní nárůst zaznamenala třetí nejčetnější prosincová hrozba, kterou byl trojan Win32/Exploit.CVE-2017-11882. Ten se šíří prostřednictvím příloh phishingových e-mailů, které obsahují dokument zneužívající zranitelnost CVE-2017-11882 v Microsoft Office. Po úspěšném zneužití dochází k instalaci zadních vrátek do systému umožnujícím kyberzločincům pomocí příkazů z C&C serveru vzdáleně ovládat napadené zařízení.

„Nechtěným bonusem je zobrazení phisingové zprávy tvářící se jako od Ministerstva financí Spojeného království a informující o údajném přeplatku na daních. K získání přeplatku stačí jen maličkost, zadat číslo a CVV kód vaší platební karty,“ dodává Miroslav Dvořák.

 

Nejčastější internetové hrozby v České republice za prosinec 2018:

1. JS/Adware.Agent.AA (6,8 %)

2. HTML/ScrInject (5,57 %)

3. Win32/Exploit.CVE-2017-11882 (4,51 %)

4. JS/CoinMiner (3,74 %)

5. SMB/Exploit.DoublePulsar (2,94 %)

6. JS/TrojanDownloader.Nemucod (2,8 %)

7. Win32/GenKryptik (2,34 %)

8. JS/Redirector (2,1 %)

bitcoin školení listopad 24

9. JS/Adware.AztecMedia (1,86 %)

10. Java/Adwind (1,36 %)