O stanovení tohoto data na 4. květen rozhodl prezident FSF Richard Stallman (na fotografii výše). DRM (Digital Rights Management) je technologie, která se používá spolu s digitálními mediálními soubory, které podléhají autorským právům, aby zajistila nemožnost jejich dalšího kopírování na jiné přístroje.
Richard Stallman prohlásil, že 4. květen byl vybrán k tomu, aby zvýšil veřejné povědomí o nebezpečí technologie, která znemožňuje svobodný přístup uživatelů k filmům, hudbě, literatuře či softwaru, případně ke všem formám digitálních dat.
DRM podle Stallmana nutí lidi k tomu užívat proprietární software, takže uživatelé pak nemají kontrolu nad svojí činností. Pokud nějaká společnost chce nabízet produkt, který je navržen tak, aby omezil práva uživatelů, je potřeba ji bojkotovat a porazit.
Iniciativa byla zaštítěna organizací Open Rights Group. Její výkonný ředitel Jim Killock podobně jako Stallman říká, že DRM je neštěstím pro práci s digitálními médii. Cílem této technologie je podle něj uvěznit lidi v používání určitého softwaru či zařízení, zničit jejich práva včetně možnosti kritiky. DRM znamená ztrátu kontroly a vydání na milost dodavatelům.
Nadace pro svobodný software dále plánuje oznámit také chystané akce plánované na 4. květen a další podporu akce v blízké budoucnosti. V loňském srpnu nadace opět ostře kritizovala proprietární systémy včetně Windows a Mac OS a uspořádala v americkém Bostonu protestní shromáždění, kdy jeho účastníci ostentativně vhazovali krabice s tímto softwarem do připraveného koše. Více informací najdete v článku Windows 7 pod kritikou Nadace pro svobodný software.