Podle nátlakových organizací pro životní prostředí budou muset výrobci nanotechnologie v budoucnu počítat s přísnější regulací, aby se zabránilo negativním dopadům na okolí.
Podle skupiny Silicon Valley Toxics Coalition může mít neregulované používání nanotechnologie vážné důsledky. Jen v Silicon Valley se nanotechnologií zabývá více než 110 společností a výzkumných center.
Malé částečky jsou původcem azbestózy (zaprášení plic), silikózy, zanícení uzlin a zápalu plic. Na základě toho lze očekávat vysoké riziko při vdechování nanočásteček.
Bez zesílené regulace by se Kalifornie a další průmyslové oblasti mohly stát zdroji toxického zamoření. K úniku toxických látek došlo například v Santa Clara County roku 1981, zákonodárci by se proto měli poučit z minulosti a podobným problémům předejít.
Některé produkty nanotechnologie mohou způsobit vážné poškození mozku, nebo se mohou usadit hluboko v plicích, což může mít zatím neznámé následky. Nanočástečky stříbra mohou být příčinou stejných problémů, jako stříbro obsažené ve vodě způsobující neschopnost rozmnožování u mlžů.
Americké zákony regulují převážně společnosti, které produkují více než 10 000 galonů (asi 40 000 litrů) regulovaného materiálu. Zákon se proto nevztahuje na produkty nanotechnologie, se kterými se nakládá v nesrovnatelně menších objemech. „Začínáme pracovat s novými technologiemi, ale používáme 40 nebo 50 let staré zákony,“ říká Sheila Davis, ředitelka Silicon Valley Toxics Coalition. „Legislativa je zastaralá, řeší nakládání s chemikáliemi používanými před sto lety.“ National Nanotechnology Initiative má rozpočet 1,44 miliardy dolarů na rok 2008, ale pouze čtyři procenta jsou určeny na pokrytí dopadů na zdraví a na životní prostředí. Dle Davisové se jedná o velkou nezodpovědnost vlády. |
Silicon Valley Toxics Coalition usiluje o zpřísnění regulace průmyslu, zejména o nakládání s nanotechnologiemi. Též požaduje, aby společnosti měly povinnost zveřejnit seznam chemikálií, které při své činnosti používají.