Kdysi dávno, ve světě ne tak vzdáleném, vyžadoval vzdálený přístup k počítači nejrůznější nákladný a složitý software a technické znalosti.
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
V dnešní době je to jinak. Bezplatná služba Vzdálená plocha Chrome od společnosti Google umožňuje mrtvolně jednoduchý přístup k jakémukoli počítači – Windows, Mac, Linux nebo ChromeOS – prakticky z jakéhokoli jiného stolního nebo mobilního zařízení. Můžete přistupovat k veškerému obsahu vzdáleného systému a dokonce klikat, jako byste seděli přímo před ním.
Upozorňujeme, že vzdálená plocha Chrome nemusí fungovat s firemními účty Google Workspace. V takovém případě záleží na rozhodnutí správci účtu.
Vzdálená plocha Chrome může být užitečná pro přihlášení k vlastnímu osobnímu nebo pracovnímu počítači na dálku a stejně tak může být cenná pro nahlížení do cizího systému – ať už je to systém vašeho kolegy nebo vaší matky – a poskytnutí praktické pomoci, aniž byste museli být na stejném místě.
A co je nejlepší? Zprovoznění služby je velmi snadné. Ve skutečnosti se stačí rozhodnout, jaký typ připojení chcete, a pak provést několik rychlých kroků a můžete se připojit na dálku jako nikdo jiný.
Použití vzdálené plochy Chrome pro přístup k vlastnímu počítači
Krok 1: Připravte počítač na připojení
Pokud chcete mít přístup k vlastnímu počítači z jiného stolního počítače nebo mobilního zařízení, začněte tím, že v hostitelském počítači otevřete prohlížeč Chrome (nebo stáhnete a nainstalujete Chrome, pokud používáte systém Windows, Mac nebo Linux, který jej ještě nějakým způsobem nemá).
V prohlížeči Chrome přejděte do části „Vzdálený přístup“ webové aplikace Vzdálená plocha Google Chrome a klikněte na kruhovou modrou ikonu šipky uvnitř pole s nápisem „Nastavit vzdálený přístup“. Pokud místo modré šipky vidíte modré tlačítko s nápisem „Zapnout“, gratulujeme: Jste o krok napřed! Přeskočte následující odstavec a budete opět na správné cestě.
Poté budete vyzváni ke stažení rozšíření Vzdálená plocha Chrome. Postupujte podle této výzvy, poté klikněte na modré tlačítko „Přidat do Chrome“ na stránce, která se objeví, a potvrďte, že chcete pokračovat. Po dokončení se vraťte na původní kartu a klikněte na stejné tlačítko „Zapnout“, které jsme zmínili před chvílí. Pokud jej stále nevidíte, obnovte stránku a mělo by se objevit.
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
Jakmile počítač pojmenujete a kliknete na tlačítko „Další“, budete vyzváni k vytvoření alespoň šestimístného kódu PIN. Z bezpečnostních důvodů budete tento kód PIN potřebovat – kromě přihlášení k účtu Google – pro vzdálený přístup k počítači. Google uvádí, že všechny relace Vzdálené plochy jsou pro větší ochranu také šifrovány.
A to je asi tak všechno: Operační systém může zobrazit upozornění, zda chcete aplikaci povolit přístup k zahájení vzdáleného připojení (a některé verze systému macOS mohou navíc vyžadovat, abyste v Předvolbách systému udělili několik oprávnění aplikaci Chrome Remote Desktop), ale po potvrzení se na kartě Vzdálená plocha Chrome zobrazí, že počítač je online a čeká.
Počítač bude k dispozici vždy, když bude zapnutý a bude spuštěný Chrome (a protože se Chrome obvykle spouští automaticky a běží na pozadí, znamená to, že bude pravděpodobně k dispozici vždy, když bude počítač vzhůru – tečka). Jen upozorňujeme, že pokud chcete, aby připojení zůstalo možné po delší dobu, možná budete muset navštívit nastavení správy napájení počítače, abyste se ujistili, že systém nepřejde do režimu hibernace (i když se vypne displej).
Pokud budete někdy chtít vzdálená připojení vypnout, stačí se vrátit na stránku remotedesktop.google.com/access nebo kliknout na ikonu Vzdálená plocha Chrome v nabídce rozšíření prohlížeče (ikona ve tvaru skládačky vpravo od adresního řádku). Poté můžete kliknout na ikonu koše vedle názvu počítače a odstranit jej z aplikace. Případně můžete rozšíření jednoduše zcela odinstalovat kliknutím na ikonu nabídky se třemi tečkami vedle jeho ikony v nabídce rozšíření Chrome a výběrem možnosti „Odebrat z Chrome“.
Krok 2: Připojte se k počítači z jiného stolního počítače nebo mobilního zařízení
Teď přijde ta nejjednodušší část: Když je hostitelský počítač připraven k připojení, stačí v prohlížeči Chrome přejít na stejnou webovou stránku vzdálené plochy – remotedesktop.google.com/access – a získat k němu přístup z jiného stolního počítače. Budete muset být přihlášeni do prohlížeče Chrome pomocí stejného účtu Google, který jste použili v hostitelském systému, ale nebudete potřebovat žádné zvláštní aplikace ani nainstalovaná rozšíření; pouze se zobrazí název vašeho počítače a vy na něj můžete kliknout pro zahájení připojení.
Po zadání kódu PIN budete připojeni – a můžete se pohybovat po obrazovce, klikat a spouštět cokoli chcete a obecně používat počítač, jako byste před ním seděli. Panel na boku obrazovky nabídne možnosti nastavení displeje a odesílání složitých příkazů, jako je Ctrl-Alt-Del, a také přenos souborů mezi oběma systémy. Pokud tento panel nevidíte hned, hledejte průsvitnou šipku směřující doleva u pravého okraje okna. Klikněte na ni a panel se objeví.
Pokud chcete, můžete dokonce zkopírovat text z jednoho počítače (pomocí klávesy Ctrl-C) a poté jej ihned vložit do druhého (pomocí klávesy Ctrl-V).
Pro mobilní přístup si stáhněte aplikaci Vzdálená plocha Chrome pro iOS nebo Android. Pokud je váš telefon nebo tablet přihlášen ke stejnému účtu Google, který jste použili na počítači, aplikace automaticky zobrazí vzdálený počítač a umožní vám připojit se k němu jedním rychlým klepnutím a zadáním kódu PIN.
Poté budete moci na ploše pohybovat myší pomocí prstů, posouvat se posunem v libovolném směru dvěma prsty k sobě nebo přibližovat stisknutím dvou prstů směrem dovnitř nebo od sebe.
V aplikaci pro systém Android vám ovládací panel v horní části obrazovky umožní přepnout z tohoto výchozího „režimu trackpadu“ do „režimu přímého dotyku“ – v němž je každý dotyk na obrazovce interpretován vzdáleným počítačem – a také vybrat ze dvou kombinovaných režimů trackpadu a dotyku, abyste získali to nejlepší z obou světů. Můžete také aktivovat režim klávesnice, abyste mohli vytáhnout klávesnici na obrazovce zařízení a zadávat text.
Stejné ovládací prvky jsou k dispozici i v aplikaci Vzdálená plocha Chrome pro iOS, i když pro jejich zobrazení musíte klepnout na tlačítko nabídky v pravém dolním rohu obrazovky. není to nejelegantnější způsob práce s počítačem – a pravděpodobně byste jej nechtěli používat pro nějakou intenzivní práci – ale může být užitečný pro rychlé úkoly, jako je restartování systému na dálku nebo získání souboru, který jste zapomněli uložit do cloudu.
Použití vzdálené plochy Chrome k přístupu k cizímu počítači
Krok 1: Připravte počítač na připojení
Pokud vám jde o zobrazení cizí obrazovky, postup nastavení Vzdálené plochy Chrome se mírně liší. A protože pravděpodobně nebudete fyzicky přítomni u hostitelského počítače, budete muset tyto pokyny poskytnout osobě, která tam bude a bude moci tuto část nastavení dokončit.
Na počítači, ke kterému chcete mít vzdálený přístup, začněte tím, že přejdete do sekce „Podpora“ webové aplikace Vzdálená plocha Google. Klikněte na kruhovou modrou šipku v poli označeném „Sdílet tuto obrazovku“, poté v zobrazeném okně klikněte na „Přidat do Chrome“ a potvrďte, že chcete nainstalovat doprovodné rozšíření Chrome Remote Desktop. Pokud modrou šipku nevidíte, rozšíření je již nainstalováno – a vy jste o krok napřed. Poplácejte se po zádech a pokračujte.
Vraťte se na původní kartu a zobrazí se výzva s pokynem, abyste klikli na tlačítko „Vygenerovat kód“ a umožnili tak přístup někomu jinému. Pokud toto tlačítko opět nevidíte, obnovte stránku – a mělo by se objevit.
Kliknutím na toto tlačítko vytvoříte jednorázový přístupový kód, který bude platný pouze pět minut. Sdělte tento kód osobě, které chcete poskytnout přístup – telefonicky, v e-mailu nebo v textové zprávě nebo jakkoli jinak – a pak se pohodlně usaďte a počkejte na zahájení připojení.
Krok 2: Připojte se k počítači z jiné pracovní plochy
Jakmile máte přístupový kód a jste připraveni se připojit, jednoduše přejděte na stránku remotedesktop.google.com/support v prohlížeči Chrome na jakémkoli jiném počítači. Zadejte přístupový kód do pole „Poskytnout podporu“ a poté klikněte na tlačítko „Připojit“ a začněte.
Pokud se chcete připojit z mobilního zařízení, musíte v prohlížeči Chrome na telefonu otevřít novou kartu, v hlavní nabídce prohlížeče zaškrtnout políčko pro vyžádání desktopové verze webu a poté odtud přejít na stejný odkaz. Mobilní aplikace Vzdálená plocha Chrome pracuje pouze s připojeními, která jsou spojena s vaším vlastním účtem Google, takže ji v tomto kontextu nebudete moci použít.
Osoba na druhé straně bude muset ručně kliknout na tlačítko pro schválení připojení a uživatelé systému MacOS možná budou muset také udělit oprávnění v Předvolbách systému a poté budete připojeni k jejímu počítači a budete moci klikat a ovládat jej stejným způsobem, jaký byl popsán v první části této příručky.
To není ani zdaleka tak složité – že?
Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.