Funkce Časová osa, která je nově integrována do Windows 10, vám pomůže v okamžiku, kdy si budete pokládat otázku: Co jsem v poslední době dělal? Tato funkce Časová osa totiž sleduje, s jakými dokumenty a s jakými internetovými stránkami jste během posledních týdnů a měsíců pracovali, uspořádá vám je do jakési kolekce dokumentů, které tak můžete rychle otevřít a pokračovat v práci s nimi přesně tam, kde jste skončili.
Orientace na software Microsoftu
Při aktivním používání funkce Časová osa záhy zjistíte jednu, jemně řečeno, komplikaci. Jde o to, že funkce Časová osa je až nekriticky orientována na aplikace od firmy Microsoft. Většina aplikací pro běžnou práci na počítači je ve vlastnictví Microsoftu, a to včetně kancelářského balíku Office. My sami jsme zažili pouze jeden případ, kdy Microsoft sledoval prohlížení Internetu v internetovém prohlížeči Chrome či jiném. Jinak řečeno platí, že součástí aktivit je používání aplikace Office (Word, Excel, PowerPoint a další) a poté ještě Edge. Pokud jste při práci na počítači otevírali nějaký soubor PDF, pak pokud jste jej otevřeli v internetové prohlížeči Edge, máte větší naději, že bude zaznamenán do aktivit.
Jen tak se nevzdává
Pokud funkce Časová osa nemůže otevřít dokument, který si poznamenala, například obrázek v aplikaci Fotky, který podle všeho nebyl zálohován do úložiště OneDrive, pak statečně bojuje a jen tak se nevzdává. V popisovaném případě pak namísto obrázku či požadovaného souboru uvidíte nějakou prapodivnou adresu URL, popřípadě řetězec znaků. Teoreticky vzato se může funkce Časová osa posunout do minulosti v řádu týdnů, měsíců či dokonce i let, nicméně my jsme zatím schopni potvrdit funkčnost v řádu měsíců.