Nejrozšířenější malwarovou rodinou byl v únoru botnet Kelihos

31. 3. 2017

Sdílet

 Autor: © Gunnar Assmy - Fotolia.com
Check Point Software Technologies zveřejnil únorový Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého se downloader Hancitor poprvé umístil v Top 5 nejrozšířenějších malwarových rodin.

Zároveň byl vydán žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika zaznamenala nárůst útoků a posun o 15 míst na nebezpečnější 41. pozici. Slovensko se naopak posunulo o 36 míst mezi bezpečnější země a aktuálně mu patří 65. pozici.

Na prvním místě se v Indexu hrozeb umístila Zambie, která se posunula o 13 míst. Největší skok mezi nebezpečnější země zaznamenal Katar, který se vyhoupl ze 118. příčky na 58. Celkově žebříček doznal v únoru mnoha změn a řada nebezpečnějších zemí se posunula mezi bezpečnější a naopak.

Downloader Hancitor, který na infikovaných zařízeních instaluje například bankovní trojské koně nebo ransomware, se posunul o 22 míst po více než ztrojnásobení globálního dopadu v uplynulém měsíci. Hancitor, někdy označovaný také jako Chanitor, se obvykle šíří prostřednictvím Office dokumentů s makry ve phishingových e-mailech s „důležitými“ zprávami, jako jsou hlasové zprávy, faxy nebo faktury.

Index vyhodnotil Kelihos, botnet používaný k bitcoinovým krádežím, jako nejrozšířenější malwarovou rodinu s 12 % ovlivněnými organizacemi po celém světě. Kelihos je aktivní od roku 2010 a dokázal se přizpůsobit od obyčejných spamových kampaní k pronajímání botnetu na rozesílání spamu komukoli, kdo je ochoten zaplatit. Přestože byl odstaven v roce 2011 a znovu o rok později, pokračoval i tak ve vývoji a transformaci v botnet a vzrostl více než třikrát během pouhých dvou dnů loni v srpnu. V současné době Kelihos stále roste a je to jeden z nejvýznamnějších distributorů nevyžádané pošty na světě. Disponuje „armádou“ s více než 300 000 infikovanými počítači, z nichž každý může posílat více než 200 000 e-mailů každý den.

Z analýzy Top 3 malwarových rodin vyplývá, že hackeři používají při útocích na organizace širokou škálu útočných vektorů a taktik. Tyto hrozby mají dopad na celý infekční řetězec, včetně nevyžádaných e-mailů, které se šíří pomocí botnetů, a downloaderů, které nakonec umístí ransomware nebo trojského koně do počítače oběti.

Top 3 nejrozšířenější škodlivé kódy v únoru byly Kelihos, který ovlivnil 12 % organizací, HackerDefender, který měl dopad na 5 %, a Cryptowall, který ovlivnil 4,5 % organizací po celém světě.

 

Top 3 - malware:

  1. Kelihos - Botnet zaměřený především na bitcoinové krádeže a rozesílání spamu. Využívá peer-to-peer komunikaci, která umožňuje každému jednotlivému uzlu působit jako C&C server.
  2. HackerDefender - Uživatelský rootkit pro Windows může být využit ke skrytí souborů, procesů a klíčů registru, a také k implementaci backdooru a přesměrování portu, který funguje na základě TCP portů otevřených stávajícími službami. Takže není možné najít skryté backdoory tradičními postupy.
  3. Cryptowall – Ransomware, který začínal jako Cryptolocker doppelgänger, ale nakonec jej překonal. Po odstavení ransomwaru Cryptolocker, se stal Cryptowall jedním z nejvýznamnějších ransomwarů současnosti. Cryptowall je známý pro využití AES šifrování a komunikaci s C&C serverem přes anonymní síť Tor. Šíří se prostřednictvím exploit kitů, škodlivé reklamy a phishingových kampaní.

 

V oblasti mobilního malwaru došlo k několika zajímavým změnám. Nejaktivnější variantou byl v únoru Hiddad, který do čela poskočil z 3. příčky, na druhém místě skončil Hummingbad a z prvního místa se na třetí propadl backdoor Triada.

 

Top 3 - mobilní malware:

  1. Hiddad – Android malware, který přebaluje legitimní aplikace a pak je umísťuje do obchodů třetích stran. Jeho hlavní funkcí je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním informacím obsaženým v operačním systému, což umožňuje útočníkovi získat citlivá uživatelská data.
  2. Hummingbad - Malware se zaměřuje na zařízení se systémem Android a vytváří trvalý rootkit na zařízení, instaluje podvodné aplikace a umožňuje další škodlivé aktivity, jako například instalace keyloggeru, krádež přihlašovacích údajů a obcházení šifrování e-mailů pro lepší zachycení podnikových dat.
  3. Triada - Modulární backdoor pro Android, který uděluje superuživatelské oprávnění pro stažení malwaru a pomáhá jej vložit do systémových procesů. Triada take umí zfalšovat URL odkazy uložené v prohlížeči.

 

„Nárůst využití různých malwarových variant ukazuje problémy, kterým čelí IT oddělení po celém světě. Je nezbytně nutné, aby se organizace dostatečně vybavily na boj s neustále rostoucím počtem hrozeb a využívaly napříč celou podnikovou sítí pokročilé bezpečnostní systémy,“ říká Peter Kovalčík, SE Manager ve společnosti Check Point.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice a i v únoru pokračoval vzestup nových škodlivých kódů. Conficker se po výrazné dominanci během roku 2016 umístil v únoru až na 4. příčce.

Na první místo se naopak vyhoupl botnet Kelihos, který odsunul na druhou pozici ransomware Cryptowall. Na 3. příčce byl rootkit HackerDefender.

 

Top 10 malwarových rodin v České republice – únor 2017

Malwarová rodina

Popis

Kelihos

Botnet Kelihos (neboli Hlux) je P2P botnet zapojený především do krádeží bitcoinů, těžení bitcoinu a odesílání nevyžádané pošty. Šíří se prostřednictvím spamu, který obsahuje odkazy na další malware. Botnet může také komunikovat s ostatními počítači a vyměňovat informace o zasílání spamu, krást citlivé informace nebo stáhnout a spustit škodlivé soubory. Pozdější verze se většinou šíří přes weby sociálních sítí, zejména Facebook.

Cryptowall

Cryptowall je hlavní ransomwarový trojan, který šifruje soubory na infikovaném počítači a pak žádá po uživatelích zaplacení výkupného za dešifrování. Šíří se prostřednictvím škodlivých reklamních a phishingových kampaní. Cryptowall se poprvé objevil v roce 2014.

HackerDefender

HackerDefender je rootkit pro Windows 2000 a Windows XP a může fungovat i na pozdějších verzích Windows NT. Rootkit upravuje různé funkce ve Windows a API, aby se vyhnul detekci bezpečnostním softwarem. HackerDefender je široce rozšířený, protože je volně k dispozici na internetu a lze snadno nainstalovat.

Conficker

Conficker je počítačový červ, který se zaměřuje na operační systém Windows. Využívá zranitelnosti v operačním systému a zkouší odhadnout administrátorské heslo pro další šíření a vytvoření botnetu. Infekce umožňuje útočníkovi získat přístup k osobním údajům uživatelů, jako jsou bankovní údaje, čísla kreditních karet nebo hesla. Červ původně cílil na uživatele komunikačních stránek, jako jsou Facebook, Skype a e-mailové stránky.

Fareit

Fareit je trojský kůň, který byl poprvé detekován v roce 2012 a jeho varianty obvykle kradou uživatelský jména a hesla uložená ve webových prohlížečích. Navíc kradou také identifikační údaje k e-mailu a FTP, jako jsou seznam adresářů, heslo, číslo portu, název serveru, typ serveru a uživatelské jméno.

TorrentLocker

Torrentlocker je ransomwarová rodina, která šifruje uživatelské dokumenty, obrázky a další typy souborů. Útočníci po oběti požadují za dešifrování platbu 4,1 bitcoinů (přibližně 1800 dolarů).

Slammer

Paměťový rezidentní červ cíleně útočí na Microsoft SQL 2000. Rychlé šíření umožňuje využít DoS útoky na vytipované cíle.

Delf

Delf je velká rodina trojských koňů, používaných ke krádežím dat. Některé varianty se liší tak výrazně, že jsou klasifikovány jako červy nebo viry.

Škodlivé aktivity jsou velmi variabilní, od ukončování procesů, přes krádeže dat až po stahování dalšího malwaru.

RookieUA

RookieUA je určen ke krádežím informací. Získává informace o uživatelských účtech, jako jsou přihlašovací jména a hesla, a odesílá je na vzdálený server. HTTP komunikace probíhá pomocí neobvyklého uživatelského agenta RookIE/1.0.

Hancitor

Downloader využívany k instalaci škodlivého kódu, jako jsou bankovní trojany a ransowmare na infikovaných strojích. Hancitor, někdy označovaný také jako Chanitor, se obvykle šíří prostřednictvím Office dokumentů s makry ve phishingových e-mailech s „důležitými“ zprávami, jako jsou hlasové zprávy, faxy nebo faktury.

Graftor

Graftor je adware a zneužívá webový prohlížeč. Svými vlastnostmi se podobá trojskému koni. Může být použit jako nástroj pro stažení dalších škodlivých kódů. Je také znám pro skrývání spustitelných příkazů a DLL v PNG souborech, aby se vyhnul detekci. Některými dodavateli je vnímán jen jako nežádoucí program, ale Graftor má rootkitové schopnosti a C&C funkce, které z něj dělají mnohem nebezpečnější malware, než je jen obyčejný adware.

 

bitcoin školení listopad 24

Online mapa kybernetických hrozeb ThreatCloud Map sleduje v reálném čase, jak a kde po celém světě probíhají kybernetické útoky, a pro to využívá informací z Check Point ThreatCloud, největší sítě pro spolupráci v boji s kybernetickými hrozbami, a přináší data o hrozbách a trendech z celosvětové globální sítě senzorů. 

Databáze ThreatCloud analyzuje více než 250 milionů adres a detekuje případné nakažení boty, obsahuje přes 11 milionů malwarových signatur a více než 5,5 milionu infikovaných webových stránek a identifikuje miliony malwarových typů každý den.