Nejrychlejší superpočítače má USA a Čína, jeden zápis má i ČR

1. 2. 2019

Sdílet

 Autor: © Oak Ridge National Laboratory
Americký The Summit je v současnosti nejvýkonnější superpočítač v žebříčku Top 500 nejrychlejších; žebříčku, kde jinak počtem suverénně dominuje Čína.

500 nejrychlejších superpočítačů je v pouhých 25 zemích: A ano, překvapivě je mezi nimi i Česká republika a náš Salomon, v době svého vzniku 40. nejrychlejší superpočítač. Celých 337 z nich se však nachází v Číně nebo v USA; Čína jich má hned 229, Spojené státy 108. Pak dlouho nic, a až na třetím místě je Japonsko s 31 zápisy, následuje Spojené království a Francie, sousední Německo je šesté.

Dlouho byly dominantem žebříčku, nepříliš překvapivě, Spojené státy, od roku 1976 (superpočítač stejnojmenné firmy Cray, v různých variantách si udržel vedení až do roku 1989). Následovala dlouholetá přetahovaná s Japonskem, zápisy mezi nejvýkonnějšími superpočítači měly v té době jména jako Fujitsu, Intel, Hitachi nebo, samozřejmě, IBM.

Tento stav trval až do roku 2010, kdy nastal mocný nástup Číny a její Tianhe-1A. V příštím roce zemi ještě překročilo japonské Fujitsu a pak Sequoia Blue Gene/Q od IBM a následně Cray Titan, oba americké.

Od července 2013 do listopadu 2017 si vedení podržela Čína se svými Tinahe-2A (NUDT) a Sunway TaihuLight (NRCPC).

Nyní vede opět IBM – kdo jiný. Jeho Summit je majestátní stroj. Zvládne 200 biliard operací za sekundu, úložiště má o velikost 250 petabytů, obsahuje 9 216 procesorů POWER9, 27 648 GPU Nvidia Tesla a mezi jednotlivými uzly se přenáší až 25 gigabytů za sekundu.

bitcoin školení listopad 24

Superpočítače se využívají především v oblasti výzkumu, na extrémně složité, a především časově náročné výpočty, které by na normálních PC nebyly realistické nebo výhodné. Summit míří především na rozvoj umělé inteligence a hlubokého učení.

Pro zajímavost: Všech 500 nejrychlejších superpočítačů využívá různé variace Linuxu, mezi největších pět největších poskytovatelů a prodejců systémů patří Lenovo, Inspur, Sugon, Cray a HPE.