Na první příčce žebříčku společnosti Eset se potřetí umístil trojský kůň PSW.Fareit s téměř 14 % detekcí.Tento malware se zaměřuje na odcizení přístupových údajů z prohlížečů Chrome, Firefox, Opera či Internet Explorer. Data následně odešle útočníkům na vzdálený server a z infikovaného zařízení se sám vymaže. Tento fakt sám o sobě komplikuje detekci, respektive uživatel se nemusí dozvědět, že se jeho hesla dostala ne nepovolaných rukou.
„Zaznamenali jsme snahu tvůrců Fareit skrýt se před bezpečnostními produkty – mění metodu infikace počítače. Na přelomu září se pokusili napadnout počítače prostřednictvím samorozbalovacího souboru .rar a speciálně upraveným skriptem v jazyce VBS. V průběhu měsíce jsme detekovali mezistupeň ve skryptovacím jazyce Autolt,“ popisuje práci operátorů malware Miroslav Dvořák, technický ředitel pražské pobočky společnosti Eset.
V počtu detekcí výrazně posílil další trojský kůň útočící na hesla Spy.Agent.AES. V minulém měsíci jej Eset zachytil v necelých 5 % případu, nyní se umístil s 12,4 % na druhém místě. Podobně jako u Fareit
i pomocí tohoto malware se útočníci pokoušejí získat přístupové údaje z internetových prohlížečů Chrome a Firefox.
Na třetí příčce skončil s výrazným odstupem (6 %) těžební trojský kůň CoinMiner.RX. Ten útočníkům pomáhat těžit kryptoměny. Na začátku září mírně vzrostla hodnota bitcoinu, což podle odborníků útočníky zajímá. V detekcích Eset se to projevilo zvýšeným výskytem právě těžařského malware. Coinminer se šíří především přes spamové e-mailové kampaně a neoficiální kopie programů jako Adobe Flash Player a Google Chrome.
Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za září 2019:
- Trojan.Win32/PSW.Fareit (13,88%)
- Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES (12,41%)
- Trojan.Win64/CoinMiner.RX (6,13%)
- Backdoor.Java/Adwind (1,83%)
- Trojan.Win32/Formbook (1,41%)
- Trojan.MSIL/Agent.TIU (1,36%)
- Backdoor.Win32/Agent.TJS (1,31%)
- Backdoor.MSIL/NanoCore (1,26%)
- Trojan.Win64/CoinMiner.QD (0,90%)
- Trojan.MSIL/Spy.Agent.AUS (0,83%)