Merkelová reagovala stručněji, pouze poznámkou, že Čínu posune vpřed ve vztazích s vyspělými zeměmi "respektování pravidel hry" a "ochrana intelektuálního vlastnictví".
Podle Spiegelu bezpečnostní pracovníci Spolkovéhých úřadů pro bezpečnost informační techniky (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik) a ochranu údajů (Der Bundesbeauftragte für den Datenschutz und die Informationsfreiheit) objevili trojské koně v několika počítačích některých ministerstev, včetně ministerstva zahraničí, průmyslu a hospodářství, školství, vědy a výzkumu, a rovněž v úřadu samotné kancléřky.
První pokusy infikovat počítače přes internet jsou datovány již do května. Při následném monitoringu datového provozu byl zastaven přenos 160GB složky z německého ministerstva do Číny. O tom, zda se hackerů podařilo získat některé další soubory nebo jejich snaha byla zmařena však další informace nebyly zveřejněny a ani německé úřady se logicky o celé záležitosti nechtějí mnoho bavit. Oba úřady tak odmítli cokoliv komentovat.
Celá záležitost je pro obě země nanejvýš citlivá a únik informací do tisku nepřivítala jistě ani jedna z nich. Vládní počítače jsou bodem zájmu všech zpravodajských služeb a lze se jen těžko domnívat, že by si čínská zpravodajská komunita nevšimla, že do jejich zájmových objektů se snaží proniknou "domácí amatéři". I Německo velmi pravděpodobně interně hodnotí tento čin jako operaci čínských zpravodajských služeb.
Zdroj: Der Spiegel, IDG China, PC Welt
- - Tomáš Jirásko