Nenechte si zkazit dovolenou kybernetickými incidenty

24. 6. 2018

Sdílet

 Autor: Fotolia © Knut Wiarda
Už příští týden začínají letní prázdniny. Podle Eurostatu pocestuje na zahraniční dovolenou přibližně každý pátý obyvatel Česka a na ně číhají mnohé kybernetické hrozby. Jak jim můžete nejlépe čelit?

I během dovolené chtějí mít cestovatelé a dovolenkáři přístup k internetu, v jejich zavazadlech tak pocestují i mobily, tablety a jiná technika.

„V členských zemích Evropské unie a také na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku nemusí dovolenkáři platit žádné dodatečné roamingové poplatky,“ vysvětluje Václav Zubr, bezpečnostní expert Esetu. „I přesto se však většina z nich bude spoléhat na bezplatné Wi-Fi sítě v hotelech a kavárnách, o jejichž zabezpečení nic neví,“ dodává.

Používání nezabezpečených Wi-Fi sítí může vést nejen ke ztrátě osobních údajů, ale i reálné ztrátě peněz. Infekce škodlivým kódem může zase na mobilu zablokovat všechny fotky a videa z dovolené. Podle Zubra mohou lidé na dovolené používat neznámé Wi-Fi sítě k internetovému bankovnictví, nakupování a vyřizování e-mailů. Musí však vědět, jak na to.

Tady je seznam několika užitečných rad od bezpečnostních expertů, které pomohou lidem na dovolené zabezpečit jejich data během cest a výletů.

 

Před dovolenou

  • Aktualizujte operační systém a všechny programy na zařízeních, které berete s sebou na dovolenou. Na mobil si nainstalujte aplikaci pro internetové bankovnictví od vaší banky, aplikace oblíbených sociálních sítí, e-mailu a také aplikace obchodů, pokud víte, že na nich budete chtít během dovolené nakupovat.
  • Zvažte instalaci bezpečnostní aplikace, která dokáže při ztrátě nebo krádeži lokalizovat na dálku telefon a nebo vymazat jeho obsah.
  • Na mobilu a laptopu si nastavte automatické uzamykání na PIN nebo otisk prstu, které se spustí po krátké době nečinnosti.
  • Zálohujte si obsah zařízení, která si berete na dovolenou.
  • V bance anebo na jejím webu se informujte, jakým způsobem byste měli z dovolené nahlásit jakýkoli potenciální problém s vaším účtem, ať už by šlo o neznámou transakci nebo ztrátu platební karty. Soustřeďte se především na telefonní číslo, protože banky mají obvykle pro telefonické hovory se zahraničím vyčleněnou speciální linku.
  • Na webu se informujte, před jakými internetovými podvody v dané zemi varují jiní dovolenkáři a cestovatelé.

 

bitcoin_skoleni

Během dovolené

  • Při jakémkoli podezření na neoprávněnou transakci informujte svoji banku.
  • Pokud budete používat Wi-Fi sítě, o jejichž bezpečnostním nastavení nic nevíte, používejte internetové prohlížeče jen k běžnému surfování po webech, které nevyžadují žádné přihlašovací údaje a ani jejich prostřednictvím nebudete posílat žádné údaje. Pokud je totiž Wi-Fi napadena nebo někdo sledujte data, která jsou odesílaná přes tuto síť, v podstatě všechno, co přes tyto weby odešlete dál, dokáže odchytit. Přes prohlížeče byste se proto určitě neměli přihlašovat do svého e-mailu, internetového bankovnictví, na sociální sítě, a ani byste neměli nakupovat přes různé e-shopy.
  • Pro sledování e-mailu, sociálních sítí, internetového bankovnictví a online nakupování využívejte výhradně originální mobilní aplikace. Tyto aplikace totiž mezi vaším mobilem a serverem těchto služeb komunikují šifrovaně a tudíž bezpečněji.
  • V hotelu a kavárně si ověřte, jak se jmenuje jejich oficiální Wi-Fi síť a připojujte se pouze k ní. Útočníci totiž často vytváří falešné sítě s podobným názvem. Pokud Wi-Fi síť podmiňuje vaše připojení k internetu aktualizací softwaru, odpojte se od ní a nepoužívejte ji. Pravděpodobně se někdo pokoušel vaše zařízení infikovat. Používejte Wi-Fi sítě se zabezpečením minimálně na úrovni WPA2. A mobilech s Androidem si úroveň zabezpečení zkontrolujete v nastaveních. V iPhonech vás operační systém sám upozorní na špatně zabezpečenou síť.
  • S laptopem je nejbezpečnější surfovat na neznámém Wi-Fi připojení s VPN, tedy virtuální privátní sítí. VPN aplikaci je však třeba nainstalovat dopředu.