Hlavní navigace

Neuralink Elona Muska chce léčit Parkinsona a Alzheimera pomocí BCI čipů

22. 7. 2020

Sdílet

 Autor: @ knssr - Adobe Stock
Jeden z méně známých startupů extravagantního miliardáře a investora Elona Muska je Neuralink: Firma, která se zabývá BCI čipy.

BCI čipy – Brain-Computer Interface, česky také čipy mozek-počítač, slibují do budoucna proměnit celý náš život. Neuralink se pokouší přesně o toto, a to velmi ambiciózním způsobem. Ostatně, u Elona Muska – jak také jinak?

Startup z roku 2016 se nyní zaměřuje na léčbu pokročilých nemocí, které silně ovlivňují mozek – například Parkinsonovu nebo Alzheimerovu chorobu. V budoucna pak hledá „symbiózu člověka s umělou inteligencí“. Podobná vyjádření od Muska nepřekvapí, byť zajímavé je, že on sám párkrát před příliš mocnou AI varoval.

Až donedávna nebylo o Neuralinku moc slyšet, média i Musk se zaměřovali spíše na jeho větší firmy jako Teslu nebo Boring Company. Teprve minulý rok firma demonstrovala systém schopný přečíst informace z neuronů laboratorního potkana skrze 1 500 elektrod implantovaných přímo do mozku. Úspěšné pokusy na laboratorních zvířatech poukazují na možnost dalšího vývoje, tentokrát už směřovaného více na lidi.

bitcoin_skoleni

Neuralink by už příští měsíc měl zveřejnit více informací o své práci, což potvrdil i sám Musk. Mezitím upoutal několika tvrzeními na sociálních sítích (což dělá s velkou oblibou), mimo jiné o tom, že by Neuralink mohl pomoci kontrolovat a ovlivňovat stav hormonů v našem těle.

Nu, nevíme, ale firmu budeme dále napjatě sledovat. Musk má totiž tendenci slibovat naprosto nemožné věci a pak je bez větších problémů splnit. Tedy, občas – jindy naprosto selže. Čím z toho bude Neuralink ještě nelze odhadnout.