Hlavní navigace

Nová generace pamětí uchová data na miliardu let

10. 6. 2009

Sdílet

Badatelé představili novou formu pamětí využívající karbonové nanotrubičky, která by teoreticky mohla uchovat bilión bitů dat na čtvereční palec po dobu miliardy let.

Tato technologie by mohla být jednoduše začleněna do dnešních křemíkových systémů a mohla by tak být k dispozici v příštích dvou letech, řekl vedoucí výzkumný pracovník.

Vědci z U.S. Department of Energy's Lawrence Berkeley National Laboratory a z univerzity v Kalifornii potvrdili, že tato nová technologie by potencionálně mohla uchovat tisíckrát víc dat na čtvereční palec než dnešní čipy.

"Vyvinuli jsme nový mechanizmus pro digitální uchovávání dat, který se skládá z krystalické kovové nanočástice volně uzavřené v duté vícestěnné karbonové trubičce," řekl fyzik Alex Zettl, který vedl tento výzkum.

Zettl, což je hlavní autor studie publikované online na stránkách Nano Letters pod názvem "Nanoscale Reversible Mass Transport for Archival Memory," je známý hlavně díky jeho práci na vytvoření nejmenšího radioinu v roce 2007, který byl desetitisickrát užší než lidský vlas.

Zettl řekl, že tento poslední průlom v technologii nanotrubiček využívá kovovou nanočástici, která je padesátitisickrát užší než lidský vlas a může se za využití slabého elektrického napětí pohybovat dopředu a dozadu karbonovým pouzdrem s mimořádnou přesností.

Pozice nanočástice uvnitř trubičky se dá jednoznačně určit za pomoci změření míry elektrického odporu, což dovoluje tomuto zařízení nabídnout stovky binárních stavů pro zápis dat.

"Tato paměť má schopnost uchovat data s informačním hustotou až bilión bitů na jeden čtvereční palec a termodynamickou stabilitu, která vydrží miliardu let," řekl Zetll ve zprávě. "Kromě toho je tento systém hermeticky uzavřen, což mu poskytuje vlastní ochranu proti vnějším vlivům."

Dále Zetll dodává, že slabonapěťový elektrický zápis a čtení dat na tuto paměť přináší velké možnosti integrace a začlenění tohoto zařízení do dnešním křemíkových systémů je proto snadné. Kvůli tomu doufá, že by tato technologie mohla být na trhu během příštích dvou let.