Tyto LED se vyznačují miniaturními rozměry a bude možné z nich vyrobit výrazně rozsáhlejší a také velmi flexibilní panely, než umožňovala současná technologie. Pole diod je možné vylisovat jak na ploché, tak na flexibilní substráty od skla přes různé plasty až po gumu. Vědcům se tak podařilo zkombinovat vysoký jas, robustnost a dlouhou životnost klasických LED diod s možností výroby hustých polí umístěných na flexibilním povrchu, což je vlastnost, kterou disponovala např. i technologie OLED.
Pro dosažen úspěchu bylo nutné vyvinout novou techniku výroby LED, která umožňuje produkovat diody se stonásobně menšími rozměry než dosud. Současně byl vyvinutý proces tisku diod na ohýbatelné a dokonce i roztahovatelné substráty. Roztažením takto vyrobeného pole diod do šířky i délky je možné dosáhnout jeho průhlednosti a současně i zvětšit jeho rozměry. Nicméně i pak lze díky použití anorganických LED získat vynikající svítivost.
Pole LED diod mají najít svoje využití při osvětlování, výrobě displejů domácích kin s vysokým rozlišením, při konstrukci zařízení pro monitorování zdravotního stavu, které je možné si obléct přímo na sebe a také v dalších biomedicínských zobrazovacích zařízeních. S využitím v klasických PC monitorech se zatím nepočítá, neboť dosavadní technologie jsou pro tyto účely dostačující, nicméně není vyloučeno, že časem výrobci začnou experimentovat i s touto technologií, hlavně u high-endových panelů s velkou úhlopříčkou. Co se týká technologie tisku elektronických součástek, experimentuje s ní v současnosti řada firem, neboť v ní vidí velký potenciál. Více informací najdete v článku Výroba elektroniky tiskem přinese revoluční možnosti.
Zdroj: IT News.sk