Psaní aplikací pro zařízení jako jsou tablety a smartphony se značně ztížilo s příchodem hardwarové akcelerace a zvyšujícím se počtem jader v jednom čipu. Na tomto stanovisku se shodli účastníci konference Linley Tech Processor uskutečněné v kalifornském San Jose.
Tvůrci čipů považují přidávání dalších jader a specializovaných hardwarových akcelerátorů za energeticky nejefektivnější způsob, jak zvýšit aplikační výkon mobilních zařízení. Většina současných telefonů sice stále používá čipy s jediným procesorovým jádrem, již v příštím roce by se však na trhu měly objevit tzv. chytré telefony s dvou až tříjádrovými čipy. To samé platí i pro stále populárnější tablety. „To znamená, že aplikace musí být neustále přepisovány, aby plně využily dostupného výkonu. Vývojáři budou mít brzy hodně práce. Bude to pro ně velká výzva,“ uvedl během svého vystoupení Linley Gwennap, hlavní analytik Linley Group. Současný software podle něj brzy nebude stačit novým požadavkům. Jeho úpravám se tak prý nevyhneme.
Situace na trhu s tablety a smartphony je v současné době velmi nepřehledná. Konkurence je obrovská a každý výrobce se snaží držet krok s dobou vydáváním dalších a dalších modelů, ať už jde například o Droid X od Motoroly, HTC Evo 4G či iPhone 4, jejichž procesory běží s taktem až 1 GHz. Trhu s tablety stále dominuje iPad od Applu, to se však může co nevidět změnit. Velké naděje se vkládají především do Galaxy Tab od Samsungu nebo Toshiby Folio 100, adeptů je ale mnohem více.
„Účel mobilních zařízení se rychle mění. Od hlasových hovorů a posílání SMS se nyní pozornost uživatelů přesunula k datovým službám. Důležitější je pro ně trvalé připojení k internetu. Nejde však jen o pouhé prohlížení stránek, ale i sledování videí,“ popsal aktuální situaci Kannan Parthasarathy, inženýr v Byte Mobile. Upozorňuje také na přetrvávající popularitu sociálních aplikací, které vyžadují více výkonu a kvalitnější připojení. To všechno má v konečném důsledku velký vliv na výdrž baterie, což se vývojáři snaží řešit právě rozdělením úkolů na více jader a vláken.
Podle Gwennapa není naštěstí situace zase až tak obtížná, jak to vypadá. Někteří výrobci, mezi nimi zmiňuje i Google, mají podle něj vůli usnadnit vývojářům alespoň trochu práci vydáváním pomocných nástrojů. Právě u Googlu je prý situace jednodušší v tom ohledu, že je jeho operační systém Android na nástup vícejádrových mobilních procesorů již částečně připraven. V delším časovém horizontu však už situace být tak růžová nemusí.