Rychlé připojení, výkonnější mobilní zařízení a miniaturizace představují pravděpodobně hlavní trendy následujících let. Již dnes je zřejmé, že v následujících letech dojde v oblasti bezdrátového přenosu k řadě inovací, které otevřou cestu k mnohem širšímu využití mobilních zařízení. Jak výrazně se tyto přístroje změní a jak následně promění i náš život?
Lepší připojení
Rychlý přenos dat se stává pro mobilní přístroje stále významnější faktor. Jedním z významných ambiciózních projektů je mobilní WiMax, který by v roce 2009 měl nabídnout rychlosti 2–4 Mb/s, ovšem jeho zastánci tvrdí, že pozdější druhá generace WiMaxu by mohla dosáhnout přenosu až 1 Gb/s. Philip Solis, analytik společnosti ABI Research, však očekává, že dominance WiMaxu v rámci sítí čtvrté generace (4G) bude jen dočasná a v dlouhodobé perspektivě by v rámci těchto sítí mohla spíše uspět technologie LTE (Long-Term Evolution), jejíž nástup na trh se očekává v letech 2011–2012. Ta se vyvinula z GSM, a může být proto podle Solise pro uživatele přitažlivější.
Dalším krokem ve vývoji by pak mohly být multihopové sítě, ve kterých signál bude procházet řadou přístupových bodů a stejně jako třeba u paketů v internetu pro něj síť vybere nejlepší cestu a způsob přenosu v závislosti na momentálních podmínkách. První nasazení těchto sítí by podle Wena Tonga, ředitele laboratoře pro bezdrátové technologie společnosti Nortel Networks, mohlo přijít již za 3 roky. Jejich pokročilejší podoba, nazývaná ad hoc sítě, by se mohla obejít i bez nákladné infrastruktury, neboť by pro přenos signálu využívala běžné elektronické přístroje, a data by tak na své cestě procházela nejrůznějšími zařízeními. Třeba i každý mobilní telefon či notebook by mohl sloužit jako pohyblivý přístupový bod, a díky tomu by se takováto síť mohla rozšířit prakticky kdekoliv, kde budou dispozici vhodné přístroje pro předávání signálu. Tato technologie se však zatím nachází ve fázi vývoje a ve finální podobě by se mohla objevit v horizontu 5–10 let. V každém případě je ale důležité, že v následujících letech dojde v oblasti bezdrátového přenosu k řadě inovací, které otevřou cestu k mnohem širšímu využití mobilních zařízení. Ta se pak budou moci začít také rapidně měnit.
Dokonalejší mobilní zařízení
Podle Dana Burruse, CEO společnosti Burrus Research Inc., se přístroje pro mobilní komunikaci v blízké době výrazně zmenší. Celý telefon (nebo spíše smartphone) pak bude moci vypadat například jako dnešní headset anebo by podle Burruse mohl být dokonce přímo implantován do lidského ucha. Současně s miniaturizací se však nezmenší možnosti těchto přístrojů, ale naopak se zvětší díky výkonnějším a současně méně energeticky náročným čipům, jejichž vývoj stále více akceleruje. Právě nízká spotřeba se stává hitem ve všech oblastech, jak potvrzuje například architektura Diamondville od Intelu či nové procesory Eden z produkce společnosti VIA, jejichž spotřeba se pohybuje kolem 1 wattu při zatížení a 0,1 wattu v nečinnosti.
Rychlé a všudypřítomné bezdrátové připojení podpoří dle mínění Dana Burruse i rozvoj centralizovaných datových skladů, na které by si uživatelé mohli kdykoliv a odkudkoliv ukládat svá data. Dostupná kapacita potom bude výrazně vyšší než u zabudovaných paměťových modulů, které ovšem také neztratí na významu a mohou i nadále sloužit pro ukládání informací, jež jsou pro uživatele mimořádně významné či citlivé.
Tento trend je i výzvou ke změně v oblasti vstupních a výstupních zařízení a jejich připojení. Již během několika měsíců budou k dispozici nové technologie s nízkou spotřebou pro přenos na krátké vzdálenosti, postavené na technologii UWB (Ultra-Wideband), které usnadní připojování externích periferií pro vstup a výstup dat k miniaturním mobilním zařízením. Burrus předpovídá, že uplatnění najdou i pokročilé metody rozpoznávání řeči, které se s vyšším výkonem mobilních čipů také zdokonalí. Podle něj vše, co jsme byli zvyklí dělat pomocí klávesnice a myši, půjde v blízké době ovládat i hlasem. Na druhou stranu, u citlivých obchodních i osobních záležitostí bude nejspíše nadále řada lidí preferovat klasické psaní a tyto dvě metody vstupu dat se tedy navzájem doplní.
Revoluci způsobí též ultratenké barevné displeje a takzvaný e-papír, jejichž funkce v praxi letos v květnu představili výrobci jako Fujitsu nebo Philips ve spolupráci s LG. Společnost Fujitsu předvedla 12“ a 8“ modely, schopné zobrazit 4 096 barev v rozlišení 1 024 x 768 bodů a komerční využití plánuje již od dubna příštího roku. Philips a LG představili 14,1“ verzi barevného e-papíru, silnou pouhých 300 mikrometrů, která se navíc vyznačuje spotřebou elektřiny jen v okamžicích změny obrazu. Díky tomu budou moci i miniaturní přístroje zobrazovat data na snadno skladovatelné velké ploše a s minimální spotřebou. Společnost Fujitsu dokonce už předvedla první prototyp tabletu založeného na Windows CE s ultratenkým displejem a s výdrží baterie až 50 hodin na jedno nabití. Jedinou otázkou je cena těchto displejů, která by se zatím měla pohybovat v řádu tisíců dolarů (u Fujitsu konkrétně 2 100 dolarů za 12“ verzi a 1 400 dolarů za 8“ model) a bude z počátku pravděpodobně jedním z hlavních faktorů limitujících jejich rozšíření.
Prototyp terminálu, využívající e-paper od Fujitsu
Nové možnosti
Už dnes se v Japonsku běžně mobilní telefony používají k placení zboží a služeb a v budoucnu nebude jistě problém si i u nás například ze speciálního plakátu o koncertu stáhnout do svého mobilního zařízení informace o vystupujících umělcích a hned si stejným způsobem i koupit lístky. Mobilní přístroje se budou moci stát univerzálními komunikačními prostředky, čímž vznikne mnoho nových příležitostí v oblasti e-komerce a e-byznysu. Budou také výzvou pro další rozvoj způsobů zabezpečení, postavených například na pokročilé biometrii. Tyto technologie mohou v následujících letech výrazně ovlivnit soukromou i obchodní sféru, ale klíčovou otázkou zůstává, zda si lidé miniaturní přístroje skutečně oblíbí.
Platba pomocí mobilního telefonu japonské telekomunikační společnosti NTT DoCoMo
Přečtěte si také:
Bude další WiMax novou 4G?
Noviny konečně na elektronickém papíře
Google odhaluje novou mobilní platformu