Nový humanoid Figure 01 ukázal svoje schopnosti

19. 3. 2024

Sdílet

Figure AI Autor: Figure AI
Figure AI
Start-up Figure AI, který vznikl v roce 2022 a je financován společnostmi Amazon, OpenAI a Nvidia, vyvíjí robota pro všeobecné použití, který vypadá, pohybuje se a komunikuje jako člověk.

Humanoid Figure 01 se vloni v říjnu postavil na nohy a plnil základní autonomní úkoly, na přelomu roku už měl schopnost sledovat a učit se a podle informací společnosti je nyní připraven pro nasazení ve výrobním prostředí (v automobilkách a podobně). 

Využíváte už ve firmě autonomní agenty postavené na bázi umělé inteligence?

Na nově zveřejněném videu humanoid vybavený technologií GPT mluví a vysvětluje, jak funguje. Figure 01 nyní umí v reálném čase konverzovat s lidmi a reagovat na jejich požadavky, aby něco udělal. Na videích je patrné, se pohybuje po dvou nohách a pomocí umělých rukou má schopnost manipulovat s lehčími i těžšími předměty – například uvaří kávu, zvedne plastovou bednu, se kterou ujde několik kroků a pak ji umístí na dopravní pás, nebo během konverzace s operátorem plynule servíruje jídlo, vkládá nádobí do nosiče myčky a odhazuje odpadky.

Konečným cílem společnosti Figure není nic menšího než vytvoření komerčně životaschopného humanoidního robota pro všeobecné použití, který by byl schopen samostatně vykonávat běžné každodenní práce. 

Brett Adcock, CEO Figure, potvrdil, že kamery integrované v humanoidovi posílají data do jazykového modelu OpenAI i vlastní neuronové sítě Figure 01. Jazykový model OpenAI má také na starosti porozumění mluvenému slovu, které je neuronovou sítí humanoida transformováno do jednoduchých pokynů, pomocí kterých robot vykonává danou fyzickou činnost.

Investoři nešetří

Společnost Figure AI nedávno oznámila, že získala 675 milionů dolarů od investorů včetně Jeffa Bezose i společností Nvidia, Microsoft a OpenAI, které použije na urychlení vývoje. Společnost předpokládá, že její humanoidi najdou uplatnění ve výrobě, přepravě a logistice, skladování a maloobchodě, kde je nedostatek pracovních sil nejpalčivější. Podle informací společnosti se neplánuje jejich využití pro vojenské nebo obranné aplikace.

Start-up Figure se tak zařadil mezi další hráče, kteří se snaží o stvoření humanoidních robotů, jako je Agility Robotics, Tesla, Boston Dynamics, 1X Technologies. Analytici Goldman Sachs očekávají, že trh s humanoidními roboty dosáhne do roku 2035 hodnoty 38 miliard dolarů, a předpokládají, že v roce 2030 by jich mohlo být dodáno více než 250 000 kusů.

bitcoin_skoleni

Rozeznáte fotografii od obrázku vytvořeného umělou inteligencí? Přečtěte si také:

Rozeznáte fotografii od obrázku vytvořeného umělou inteligencí?

Zdá se, že nová generace humanoidů s konečnou platností překoná Moravcům paradox, který postuluje, že lidské dovednosti zdánlivě vykonávané bez námahy, jako právě jednoduché pohyby, které umí každé dítě, je obtížné vyvinout, ale dovednosti vyžadující vyšší kognitivní schopnosti, jako například hraní šachů, je možné vyvinout snáze. 

Moravcův paradox je mimo jiné odpovědný i za současnou situaci, kdy velké jazykové modely už uspokojivě zvládají komplexní intelektuální činnosti, ale například vývoj samořiditelných aut za nimi zaostává.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.