nVidia představila novou architekturu grafických čipů

1. 10. 2009

Sdílet

Společnost nVidia včera představila svojí novou architekturu s názvem Fermi, od které očekává výrazně vyšší výkon, než u dosavadních grafických čipů. Využití by měla najít také v superpočítačích.

CEO společnosti nVidia Jen-Hsun Hang na technologické konferenci v kalifornském San José konkrétně informoval, že v případě architektury Fermi očekává nejen realističtější grafický výstup, ale vzhledem k podpoře technologie paralelismu také v prostředích vysoce náročných na paralelní výkon, jako je tomu u některých úloh provozovaných na superpočítačích. nVidia s využitím svých GPU v superpočítačích experimentuje již delší dobu a na začátku tohoto roku představila např. superpočítač Tesla, který pro výpočty používá právě jádra grafických karet. Bližší informace včetně videa najdete v článku Superpočítač Nvidia Tesla se představuje světu na PC Worldu.

Jen-Hsun Hang u příležitosti představení nové architektury ukázal i první grafickou kartu s novým čipem ve fázi prototypu, nicméně neupřesnil ještě bližší produktové plány a s uvedením na trh v nejbližší době proto nelze pravděpodobně počítat. Reálný termín komentátoři odhadují na první čtvrtletí příštího roku. Známá není ani cena, nicméně lze očekávat, že díky větší složitosti čipů budou i mnohem dražší, než je tomu u nových řad Radeonů s jádrem RV870 společnosti AMD, o kterých jsme informovali v článku Grafické karty ATI Radeon HD řady 5800: Vysoký výkon a extrémně nízká spotřeba.

Grafický čip Fermi se totiž skládá ze 3 miliard tranzistorů (což je o 40 % více, než v případě Radeonů řady 5800 představených v minulém týdnu společností AMD) a 512 jader organizovaných v 16 streamingových multiprocesorech, kdy připadá na jeden 32 jader.

Fermi se stane nástupcem architektury G80 od nVidie, která byla představena v loňském roce a byla využívána pro karty série GT200, které disponovaly až 240 jádry. Dále Fermi disponuje technologií ECC pro opravu chyb paměti, které mohou vznikat při přenosu rušeném elektromagnetickými vlnami. Paměťová propustnost by měla být oproti předchozí generaci dvojnásobná, přičemž nové čipy budou podporovat až 1 TB 384bitové paměti typu DDR5, upřesnil CEO nVidie.

Architektura je kompatibilní s vývojovým prostředím CUDA, které je určeno pro tvorbu paralelních kódů a např. Microsoft ve spolupráci s nVidií ohlásil prostředí Nexus, které umožní vývojářům využívat výpočetní výkon architektury Fermi ve Visual Studio. Nová architektura odporuje je také jazyk C++ či výpočty s desetinou čárkou s dvojitou přesností a podporuje mimo jiné technologii GigaThread 3.0, která umožňuje spravovat tisíce paralelních vláken pro výpočty.

Detaily o architektuře Fermi najdete na webu nVidie: http://www.nvidia.com/object/fermi_architecture.html