Hlavní navigace

O ochranu soukromí nejevíme zájem

16. 4. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ačkoli všeobecné povědomí o potřebě správného zabezpečení webové kamery neustále roste, téměř čtvrtina uživatelů stále uděluje všem aplikacím a službám, které o to požádají, povolení pro přístup k mikrofonu nebo webové kameře. Podle celosvětového průzkumu společnosti Kaspersky tak činí 23 % uživatelů. Oproti tomu se téměř šest z deseti (59 %) respondentů obává situace, že by je někdo mohl prostřednictvím jejich webové kamery sledovat bez jejich vědomí. 60 % dotázaných ví, že by to bylo možné provést pomocí škodlivého softwaru.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že stále víc lidí bude v souvislosti s přechodem na práci z domova a intenzivnějším využíváním komunikačních aplikací proaktivně chránit svá zařízení.

Přechod na home office během uplynulého roku vedl k masivnímu využívání videokonferencí a kolosálnímu nárůstu zájmu o aplikace typu Microsoft Teams. Jejich používání vzrostlo v červnu 2020 ve srovnání s únorem téhož roku o 894 %. Tento trend zapříčinil také téměř celosvětový nedostatek webových kamer a mnoho předních dodavatelů zaznamenalo výrazně vyšší poptávku po zařízeních ke komunikaci online.

Je pochopitelné, že u těchto technologií, jež pomáhají zvládat potíže způsobené celosvětovou pandemií koronaviru v pracovní, sociální i zábavní sféře, byli lidé ochotni povolovat aplikacím přístup k mikrofonu a kameře. Různé nástroje nabízely rychlé osvojení digitálních dovedností a slibovaly usnadnění života v podmínkách lockdownu, což podle průzkumu společnosti Kaspersky vedlo k tomu, že 27 % lidí ve věku 25 až 34 let bez rozmyslu udělovalo všem aplikacím povolení požadovaného přístupu. U starších demografických skupin to nebylo tak časté, protože 38 % respondentů starších 55 let uvedlo, že takový přístup aplikacím a službám nikdy nepovolují.

ICTS24

Nejlepší metodou, jak zůstat dostatečně opatrní a zároveň neztratit možnost využívání moderních komunikačních prostředků, je důkladné posouzení používaných aplikací a služeb a oprávnění, která vyžadují od svých uživatelů. Pokud například aplikace pro videohovory požaduje přístup ke kameře, dává to smysl. Pokud však nějaká aplikace vyžaduje přístup k mikrofonu, aniž by k tomu byl nějaký relevantní důvod, je lepší si to rozmyslet a přístup raději nepovolit.

Výsledky průzkumu poukazují na potřebu nastolení rovnováhy mezi opatrností a pohodlím uživatelů a na rostoucí snahu lidí cítit se v dnešním digitálním světě bezpečně, aniž by přišli o možnost používat funkce nabízené kamerami a aplikace pro spolupráci v nově nastavených podmínkách práce na dálku.