Obama vyhlásil boj hackerům

31. 5. 2009

Sdílet

Americká digitální infrastruktura je ve velkém nebezpečí od celé řady nepřátel a musí být chráněna jako přední národní zájem. To řekl prezident Spojených států amerických Barack Obama na konferenci s ústředním tématem ochrany kyberprostoru.

Obama vyhlásil boj hackerům

 

Americká digitální infrastrukturase nachází ve velkém nebezpečí způsobeném celou řadou nepřátel a musí být chráněna jako přední národní zájem. To řekl prezident Spojených států amerických Barack Obama na konferenci s ústředním tématem ochrany kyberprostoru.

Dále zmínil nutnost ustavení pozice koordinátora postupu k ochraně amerických zájmů v kyberprostoru. Ten by měl sedět přímo v Bílém domě a řídit spolupráci jednotlivých složek, jež se na obraně podílejí nebo k ní mají co říct. Jeho jméno však zatím nebylo oznámeno. Už teď je ale jasné, že bude do úřadu jmenován přímo prezidentem a jen jemu se bude ze své práce zodpovídat. To svědčí o značné důležitosti, kterou Barack Obama ochraně digitální infrastruktury přikládá.

Nejde přitom jen o odškrtnutí dalšího bodu z bohaté Obamovy agendy. Americký prezident dobře ví, jak zásadní toto téma je, především pak do budoucna. Ale už teď příslušné úřady i soukromé společnosti pozorují stále sílící útoky hackerů. Obzvlášť velké nebezpečí pak hrozí v případě kybernetických útoků na obranný sektor. V minulých týdnech přitom médii prošly zprávy, které hovořily o tom, že se přesně takový útok odehrál přímo v srdci americké obrany - Pentagonu. Mělo dojít ke zcizení citlivých údajů o chystaném letounu.

„Nejsme připraveni tak, jak bychom měli být," přiznal nečekaně Obama a upozornil, že velkým problémem je právě skutečnost, že za obranu před kyberútoky nezodpovídá žádný konkrétní osoba. „Tento stav už se nadále nedá akceptovat." Hlavně to je důvodem bleskové iniciativy americké administrativy a také důvodem, proč je celá věc budována z nejvyšších politických pater. Věc už totiž nesnese odkladu.

Podle Baracka Obamy jsou pokusy o hackerské útoky na denním pořádku. Na důležitá místa se doslova valí obrovské množství malware. Například vojáci a úředníci ministerstva obrany se musí řídit podle nových striktních pravidel užívání počítačové sítě. Obama přiznal, že i jeho loňská prezidentská kampaň čelila pokusům hackerů o její narušení.

Americký prezident vytyčil pět kroků, které je třeba bezpodmínečně provést. Předně to je zmobilizování příslušných míst k sestavení srozumitelné a v praxi použitelné strategie pro ochranu kyberprostoru. Za druhé to je schopnost lépe na hackerské útoky odpovídat. Dále jde o prohloubení spolupráce veřejného a soukromého sektoru v této otázce. Je také potřeba investovat více prostředků do výzkumu. Posledním z kroků je již zmíněný úřad koordinátora, který bude postupy konzultovat přímo s prezidentem.

Barack Obama zároveň ujistil znepokojenou veřejnost, že boj proti hackerům nebude znamenat špehování běžných občanů na síti a prohloubení kontroly internetového provozu. Odezva na Obamovo vyhlášení byla kontroverzní. Část odborníků iniciativu vítá s tím, že se v této věci konečně začne konat, což už se mělo udělat dávno. Část se ale obává přílišných regulací digitálního prostoru, které mohou vést k hendikepování soukromého sektoru.

bitcoin školení listopad 24

Foto: Pixmac