Obejdete se bez Wordu?

25. 8. 2009

Sdílet

Microsoft Word je světově nejpoužívanějším textovým procesorem. Microsoft Office pak kancelářským balíkem. Můžete se obejít bez těchto nástrojů? Hypotetická šance že budete muset existuje.

Budoucnost Wordu

Léto je obvykle časem méně zajímavých zpráv mimo jiné i ze světa informačních technologií. O tom letošním se ale nic podobného říct nedá. Mezi nejzajímavější perličky, na které jste mohli narazit bylo, že Texaský soud zakázal společnosti Microsoft prodávat Word http://pcworld.cz/novinky/soud-naridil-microsoftu-aby-prestal-prodavat-svuj-word-7801 kvůli patentovému sporu s patrně jen pro jeho účel vzniklou firmou, a Microsoft následně začal vyhrožovat, že na území USA přestane nabízet svůj kancelářský balík Office.

Je zřejmé, že nic takového (asi) doopravdy nehrozí, protože k události došlo v USA a tam je jak známo pokud jde o právní věci možné vše. Položme si ale otázku. Co by se stalo, pokud by Microsoft svůj Word skutečně nenabízel? Je dnes možné se obejít bez něj, respektive je možné se spolehnout na alternativu?

Microsoft Word je jedním z mnoha textových procesorů pro kancelářské použití a počítače, ale zato procesorem nejrozšířenějším. Jeho popularita vznikla na počátku 90. let minulého století díky velmi dobře propracované komerční politice výrobce. Zatímco ostatní textové procesory byly určeny většinou specifickým zákazníkům (třeba korporacím) na specifickém území (pouze v USA), firma Microsoft se vydala cestou snahy o co největší univerzálnost. Word, a od verze 4.0 celý balík Office, byl lokalizován do mnoha jazyků, přizpůsobován různým prostředím. Jeho formát souboru DOC, původně vzniklý z RTF a následné verze (DOC97,DOCX) se staly de facto standardem. To ještě více přispívalo k rozšíření tohoto programu i celého Office. Konkurenční produkty, které Word ve svých počátcích po funkční stránce nepokrytě kopíroval se pak naopak začaly přizpůsobovat jeho vývoji. Autoři Wordu nejprve objevili a pak zase pohřbili „kancelářskou sponku", zavedli podtrhávání překlepů a mnoho dalších vylepšení. Tím posledním je kompletní redesign uživatelského prostředí ve verzi 2007. Word se stal nekorunovaným lídrem na trhu textových procesorů což bylo následně posvěceno tím, že se, po značně sporném schvalovacím procesu stala poslední verze jeho dokumentového formátu standardem dle mezinárodní organizace ISO.

Půjde to bez něj?

Z předchozího vyplývá, že pro svět informačních technologií je Microsoft Word nepostradatelný. Miliony uživatelů si také dovedou stěží představit, že by své zprávy, texty, školní práce nebo milostnou korespondenci psaly na něčem jiném. Nenechejme se ale splést. Existuje totiž hned několik okolností které způsobují, že kdyby Microsoft hypoteticky (v USA a kdekoli jinde) přestal svůj korunní produktu prodávat, mohl by být nahrazen prakticky okamžitě. Jak je to možné?

Word je velmi složitý program, ale naprostá většina uživatelů reálně potřebuje pouhý zlomek jeho možností (udává se, že 95% uživatelů používá 5% funkcí, ale ne všichni stejných pět procent). Pokud jde o psaní a základní úpravu textů, je Word již nyní zcela zastupitelný téměř kteroukoli alternativou, v lokalizovaných prostředích, třeba v českém, je nejblíže úplné nahraditelnosti OpenOffice.org. Tento balík přitom zajišťuje kompatibilitu se soubory DOCX i se staršími typy dokumentů Wordu. Na výstupu přitom umí produkovat soubory PDF, které jsou univerzálním formátem pro přenos dokončených dokumentů.

Problém nastává v okamžiku, potřebujeme-li využívat některé z pokročilých funkcí Wordu, zejména pokud jde o rozšířené formátování, velmi komplexní dokumenty, nebo dokumenty obsahující makra. I zde je možné využívat bezplatný OOO, ale výsledky s přenosem dokumentů nejsou zdaleka dokonalé. Nejhorší situace nastává, když dokument vyžaduje jednu konkrétní verzi Wordu.

Z předchozího tedy lze říct, že většina uživatelů Wordu by čistě po technické stránce mohla místo něj používat některou z alternativ - v našem případě OpenOffice.org. Neplatí to ale pro všechny, a navíc ne všichni uživatelé, kteří by Word nahradit jiným programem mohli z technického hlediska to mohou udělat i z jiných hledisek.

bitcoin školení listopad 24

Problém je v tom, že naprostá většina uživatelů počítačů je školena na práci s Wordem specificky - tedy ne se zásadami obecné práce s textovým procesorem. Děje se tak proto, že se předpokládá, že budou pracovat s majoritním programem a jejich edukaci tak není potřeba komplikovat. Tím ale vzniká bariéra, která z Wordu vytváří de facto monopol. A navíc stav, ve kterém jeho případná nemožnost použití představuje ještě větší problém než by představovala jinak.

Orientace na dokumenty

Soud s Microsoftem a následný „zákaz" prodeje Wordu bychom měli brát s nadhledem a vědomím nízké pravděpodobnosti vykonání rozsudku (i když možné je samozřejmě vše). Měli bychom jej ale využít k zamyšlení nad tím, zda by se závislost uživatelů na konkrétních programech (jako je Word) neměla transformovat v závislost na typech dokumentů, pokud možno otevřených a standardizovaných - jako je DOCX, nebo ODT. Pak by totiž podobné spory uživatele v podstatě ani nemusely zajímat.