Toto téma rozvířilo klidné vody vánočního mediálního světa poté, co americký magazín Newsweek zveřejnil svou předpověď, podle které Steve Ballmer v příštím roce opustí společnost Microsoft, ať už nuceně či dobrovolně. Ballmer se navíc letos ani nedostal na seznam stovky nejlepších CEO, který pravidelně přináší Harvardova univerzita - na prvním místě tohoto žebříčku se naopak umístil Steve Jobs, ředitel společnosti Apple.
Ballmer v lednu oslaví již deset let od svého dosazení do funkce výkonného ředitele Microsoftu. Je to deset let vzestupů a pádů, během kterých tento softwarový gigant musel čelit rostoucí konkurenci na trhu, což se mu v mnoha případech nepovedlo. Hodnota akcií Microsoftu během tohoto období navíc klesla o téměř 50 procent a úspěch Ballmer neslaví ani u samotných zákazníků, kterým není údajně moc sympatický. Podle Newsweeku Ballmer udělal chybu, kde mohl a nedokázal se vyrovnat s fenoménem Billa Gatese, zakladatele Microsoftu.
Jediným obdobím, kdy by se Ballmerovo působení u Microsoftu dalo považovat za úspěšné, je letošní rok. Díky poměrně bezproblémovému propuštění pěti tisíců zaměstnanců dokázal efektivně reagovat na hospodářskou krizi, zorganizoval „vyhledávací partnerství“ s Yahoo a ušetřil tak 50 miliard dolarů, které by jinak musel vynaložit na nákup této společnosti a řídil uvedení OS Windows 7, jenž se setkal s pozitivní kritikou a dokázal tak alespoň trochu napravit špatnou pověst Windows Vista.
Jeden úspěšný rok však nemůže nahradit zbylých devět let, během kterých se Microsoft potýkal s jednou chybou za druhou a v mnohých oblastech uvolnil své místo výkonnějším konkurentům. Zde jsou tedy tři zásadní důvody, proč by Ballmer měl začít vážně uvažovat o své rezignaci.
Hodnoty akcií stagnují
Během Ballmerova dohledu nad Microsoftem ztratily jeho akcie až 50 procent původní hodnoty. Výrazné propouštění a úspěšný OS Windows 7 jsou sice dva faktory, díky kterým si Microsoft letos polepšil, nicméně Ballmer by měl začít hledat i další způsoby, jak si přízeň Wall Streetu udržet i v roce 2010.
Případ Vista
Nejkritičtější byl pro Ballmera zřejmě rok 2007. Tehdy totiž začala distribuce často pomlouvaného operačního systému Windows Vista. Na Microsoftu tento OS zanechal výraznou stopu, která nezmizela ani s příchodem úspěšných Windows 7. Ballmerovo jméno bude s Vistou navždy spojeno.
Nedokázal reagovat na nové technologie
Reakce na aktuální technologické trendy byl a je jedním z hlavních problémů Microsoftu. Vývoj v různých oblastech trhu je díky tomu stejný již několik let: Google i nadále zvyšuje svůj podíl ve vyhledávání a Apple dominuje na trhu s MP3 přehrávači a webovými hudebními službami, nemluvě o fenoménu jménem iPhone.