„Svět je stále více online, do roku 2022 se objem přenesených dat ve srovnání s rokem 2017 minimálně ztrojnásobí. Rozvíjí se digitální televize, v domácnostech se připojuje stále více zařízení – počítačů a mobilních zařízení, ale také například kuchyňských spotřebičů a dalších součástí chytré domácnosti. Čím dál víc lidí pracuje z domova, kde potřebují stahovat velká množství dat z pracovních serverů. Na rychlém internetu závisí fungování a rozvoj mnoha malých a středních firem,“ popsal ekonom Petr Koblovský, vedoucí autor studie z CEVRO Institutu.
Kromě samotné studie se k situaci rozvoje českého internetu a 5G sítě vyjádřil ještě Juraj Bóna, ředitel Komerční divize T-Mobile Česká republika. „Nejnáročnější část výstavby optických sítí je bohužel hned na začátku – při získávání povolení. České stavební právo je velmi komplikované a průměrně je potřeba získat kolem 70 různých dokumentů a svolení, což celý proces výstavby neúměrně prodlužuje až na 500 dní. To samozřejmě razantně zdražuje celé náklady na výstavbu.“
V tomto ohledu je stav opravdu velmi tristní: Česká republika patří mezi nejpomalejší země ve vyřizování stavebních povolení. Není divu, že hlavně menším vesnicím se do toho nechce.
To potvrdil i třetí host tiskového setkání Martin Kupka, poslanec za ODS a zároveň místopředseda strany, který má jako starosta menší obce Líbeznice s problémy souvisejícími se zaváděním optických sítí bohaté zkušenosti.
Proto, aby se celá 5G síť vůbec dala v praxi celonárodně implementovat, je potřeba optické sítě roztřídit i mimo velká města: bez kvalitní infrastruktury nepomůže ani seberychlejší Wi-Fi standard. Optický internet, který nabízí dostatečnou rychlost a kapacitu, má podle nejnovějšího průzkumu společnosti Kantar, který byl proveden pro účely studie, jen 15 % uživatelů, a to hlavně v největších městech. To však v nejbližších několika letech přestane stačit. Obce, které nebudou aktivně usilovat o zavedení optického internetu, začnou zaostávat, stejně jako kdyby před sto lety odmítly třeba zavedení železnice.
Optické sítě dnes tvoří páteř internetu – vedou mezi městy, státy i kontinenty. Z této páteře však zatím optické kabely většinou nevedou až ke koncovým uživatelům, kteří se nejčastěji připojují pomocí pomalejších a méně spolehlivých typů připojení. Kromě dědictví bývalého monopolu SPT Telekom na pevné sítě je hlavním důvodem fakt, že budování optických sítí ve městech a obcích je komplikované.