OS Android: Jaké verze jsou nejvíce rozšířené?

19. 12. 2009

Sdílet

Společnost Google vytvořila pro vývojáře aplikací pro Android nový dashboard, který jim poskytuje zajímavé informace pro jejich práci. Mezi nimi jsou např. i údaje o fragmentaci platformy.

Google si od dashboardu slibuje, že pomůže vývojářům lépe se rozhodnout, na kterou verzi Androidu se zaměřit a které patří mezi nejpoužívanější a naopak zda má smysl ještě podporovat starší verze. Údaje jsou reprezentovány v podobě grafů, které ukazují procentuální zastoupení smartphonů s rozdílnými verzemi softwaru a také znázorňují třeba špičky prodejů určitých typů přístrojů.

Podle dostupných údajů má teprve nedávno uvedený smartphone Droid od Motoroly, který zatím jako jediný oficiálně podporuje Android 2.0 a 2.0.1, již 17,7 % podíl v rámci této platformy, což svědčí o jeho velkém úspěchu. Droid byl představen na začátku listopadu a spekuluje se, že do konce roku by se mělo prodat milion kusů těchto přístrojů.

Největší skupinu tvoří přístroje s Androidem 1.6 (jde o 54,2 %), kam spadají hlavně modely od firmy HTC, včetně modelů T-Mobile G1 a MyTouch. Android 1.5 pak má podíl 27,7 % a tuto verzi používá např. i další smartphone od Motoroly s názvem Cliq, který se začal prodávat ve stejnou dobu jako Droid.

Google v poslední době velmi rychle vydává nové verze platformy Android, ale jak je vidět, rychlost adaptace je zatím poměrně pomalá a Cliq byl uveden na trh s Androidem 1.5 již v době, kdy byla veřejně přístupná verze 1.6.

Podle informací na blogu Googlu jsou plánovány pravidelné aktualizace dashboardu, aby reflektoval vydávání nových verzí Androidu a aby obsahoval i další informace jako je např. velikost displeje smartphonů, což může být pro vývojáře také poměrně důležitá informace.

Co se týká samotné fragmentace, experti se obávají, že současná existence více verzí Androidu současně může zpomalit budoucí růst, neboť tento stav nevzbuzuje ve vývojářích důvěru a nutí je upravovat jejich aplikace pro běh na více verzích softwaru. Navíc starší smartphony mohou mít hardwarová omezení, která je neumožní aktualizovat na novější verze platformy a uživatelé nebudou moci využívat aplikace, vyžadující některou z vyšších verzí Androidu.