Minulý týden jsme vás informovali o Lithium–air bateriích, které slibují obrovský nárůst kapacity při zachování příznivé hmotnosti a objemu. Protože ale stále jde o poněkud vzdálenou budoucnost, na trh se pravděpodobně mnohem dříve podívají jiné alternativní technologie - a tou je třeba zmíněná 3D baterie.
Do vývoje těchto produktů se pustil start-up Prieto Battery, který pracuje s novými materiály, jež dokáží udržet více lithiových ionů než stávající baterie.
Dalšími jejich výhodami mají být nižší hořlavost, vyšší rychlost nabíjení a také snadná formovatelnost, která umožní jejich využití od malých zařízení typu chytrých hodinek, přes notebooky až třeba po rozměrné solární panely.
Prieto Battery vyvíjí 3D baterie už několik let, v těchto dnech ale získala finanční podporu od investiční společnosti Intel Capital, nezbytnou pro jejich komercializaci. S pomocí Intel Capital by tak Prieto Battery mohla 3D baterie uvést na trh v roce 2017, ve spolupráci s dalším – dosud nejmenovaným – partnerem však možná už v roce příštím.
Baterie od Prieta je zcela přepracovaným modelem běžných li-ionových baterií, jejichž složky jsou uspořádány ve 2D struktuře. Novou trojrozměrnou strukturu lze přitom dle vyjádření firmy vměstnat do stávajícího výrobního procesu, ta chce proto technologii výrobcům licencovat.
Současné li-ionové baterie fungují díky elektrodám a kapalnému elektrolytu umožňujícímu pohyb nabitých lithiových ionů, které se během nabíjení přesouvají z katody na anodu, při vybíjení opačným směrem a do užívaného zařízení. Tento proces však vede k relativně zdlouhavému nabíjení.
Oproti tomu baterie od Prieta mají elektrody propojené a díky vynechání elektrolytické fáze mají nejen vyšší kapacitu, ale zároveň se rychleji nabíjejí. Prieto věří, že se jejich výrobek podaří brzy uplatnit v praxi, ačkoliv firmu čeká ještě těžký úkol přesvědčit výrobce baterií, že jejich produkt je skutečně lepší než baterie stávající.