Hlavní navigace

Panasonic HDC-Z10000

29. 11. 2011

Sdílet

Panasonic se stal historicky první společností, která přinesla a zpřístupnila 3D nahrávání veřejnosti a amatérským filmařům. Na běžnou kameru stačilo jednoduše přišroubovat 3D p...

Panasonic se stal historicky první společností, která přinesla a zpřístupnila 3D nahrávání veřejnosti a amatérským filmařům. Na běžnou kameru stačilo jednoduše přišroubovat 3D předsádku a voil?, 3D obraz byl na světě. Konkurence ovšem nezahálela – JVC a také Sony na sebe nenechaly dlouho čekat a představily svá vlastní řešení, která by se z hlediska technického řešení dala bez velkého váhání označit za výrazně elegantnější. Bitva však ještě v žádném případě nebyla dobojována a Panasonic na veletrhu IFA představil nejnovější verzi 3D kamery, kterou se nebál označit přívlastkem „nejpokročilejší 3D spotřebitelská kamera na světě“. A právě té se nyní pojďme podívat na zoubek.
Jedná se o rekordér s dvojící objektivů, navíc prošpikovaný takovým množstvím pokročilých technologií a specialit, že by možná mohl nalákat zpět do kategorie videokamer ty nadšence, kteří se již vrhli na nahrávání pomocí digitálních zrcadlovek.
Nejste-li si jisti v kramflících, obstará v podstatě veškerá nastavení jedno tlačítko a na vás tak zůstane pouze to, abyste drželi kameru ve správném úhlu. Byla by ale rozhodně škoda nechat za sebe rozhodovat automatiku, když manuální režim nabízí takové množství velmi šikovných a užitečných nastavení. Důležité je se nebát a experimentovat – jsme si jistí, že po nezbytné sérii pokusů a omylů si ovládání osvojí téměř každý. Co jsme ale mezi manuálními funkcemi nenašli, to je pokročilejší úprava expozice. Ručně si ovšem můžete nastavit clonu nebo třeba rychlost závěrky, takže korekce expozice možná není až tak nutná, nicméně mít tuto možnost k dispozici by rozhodně nebylo na škodu. I v režimu auto bychom ocenili možnost expozici mírně upravit.
Objektiv (vlastně objektivy) se světelností F1,5 jsou vybaveny skly se speciálním povrchem pro minimalizaci odlesků. K dispozici je 12× zoom pro 2D mód a 10× zoom pro 3D mód. Zcela poprvé u 3D kamer nám byl představen speciální 3D makro mód, který umožňuje zaostřovat již od vzdálenosti 45 cm. Tato funkce umožňuje pořizovat skutečně kreativní záběry a dovedeme si představit, že najde své uplatnění například u přírodopisců či jiných milovníků mikrosvěta.
Kamera se vyznačuje většími rozměry než ostatní (i ty přímo konkurenční) modely, ale možná právě proto se lehce a jednoduše ovládá. Komu nesvědčí 11,5mm hledáček, může klidně pro všechna nastavení a ovládání použít dotykový 3,5palcový displej, na němž si rovněž přehraje své 3D záznamy. Displej je dobře čitelný a přehledný, jednu zvláštnost jsme na něm ale našli: možná vám bude chvilku trvat, než si vaše oči zvyknou, přepnete-li z 2D do 3D zobrazení.
Na objektivu se nachází celkem tři na sobě nezávislé prstence. Slouží k zoomování, zaostřování a také k nastavení velikosti clony, což představuje výhodu větších kamer. Pokud na zoomování pomoci prstence nejste zvyklí, můžete využít joystick, který se nachází na gripu kamery.
Pro nastavení rychlosti závěrky bohužel není k dispozici čtvrtý prstenec (to bychom toho už asi chtěli příliš), takže si budete muset vystačit s poněkud nešikovným ťukáním do dotykové obrazovky, což může být hlavně zpočátku mírně frustrující. Není to řešení špatné, ale něco podobného jako v případě clony bychom rozhodně uvítali o něco srdečněji.
Pokud jste příznivci záznamů s pomalou rychlostí závěrky, budete se muset spokojit s nejnižší nastavitelnou rychlostí 1/30 vteřiny, pomaleji to nepůjde. Rozsah rychlostí se tedy pohybuje od 1/30 s do 1/8000 s pro velmi rychlé akce. Možnost nahrávat při 1/24 snímku za vteřinu je dostupná v režimu nahrávání 24p.
Na rozdíl od jiných 3D kamer nenajdete v HDC-Z10000 interní paměť. Jsou zde ale k dispozici dva SD sloty. Jakmile se naplní první karta, zaznamenávání automaticky a bez prodlevy pokračuje na druhé z nich.
Pokud bychom měli obrazovou kvalitu popsat jediným slovem, zřejmě bychom váhali mezi výrazy fenomenální, vynikající či výjimečná. Kamera je vybavena dvojící 3MOS obrazových senzorů, což znamená, že bez ohledu na to, zda točíte ve 2D či 3D, nedochází k žádným ztrátám na kvalitě. Ať už točíte „po staru“ či nově ve třech dimenzích, obraz bude velmi ostrý. Panasonic vyvinul speciální techniku řazení pixelů, díky níž se kvalita záznamu blíží 4K2K (4096 × 2400). Nahrávky jsou však stále omezeny „pouze“ na 1080p. Na druhou stranu, televizorů s vyšším rozlišením byste dnes ještě moc nenapočítali.
Textury i tóny jsou vynikající, režim makro nabízí spoustu prostoru pro kreativní záběry. V případě, že se natáčený subjekt nachází příliš blízko kamery, rozsvítí se v hledáčku či na displeji varovná červená kontrolka. Po straně kamery se potom nachází ovladač pro manuální úpravu konvergenčního bodu.
Režim 3D dovoluje nahrávat v 1080/50i, 1080/24p a 1080/25p AVCHD. Ve 2D máte k dispozici 1080/50p, 1080/50i, 1080/24p a 1080/25p. Možnost 1080/60 není k dispozici.
Vylepšený stabilizační systém, označovaný v Panasonicu jako Hybrid OIS+, pomáhá kameře redukovat otřesy a nechtěné pohyby. Kompenzuje nejen rotační pohyby rukou, ale také výkyvy vlevo, vpravo, nahoru a dolů. Co se výrobci ještě nepodařilo, je skloubit systém Hybrid OIS+ s natáčením v 3D režimu – funguje pouze ve 2D.
Kamera nahrává 5.1kanálový prostorový zvuk nebo nekomprimované LPCM stereo. Komu by tyto možnosti nestačily, má k dispozici dvojici XLR vstupů.
Obtíže by mohly nastat po skončení natáčení a příchodu domů. Přehrávání nezpracovaných záznamů nepřipadá v úvahu a právě editování materiálu by mohlo některým uživatelům přidělat vrásky na čele. Používáte-li Final Cut Pro (Apple), Adobe Premiere Pro či Avid Media Composer, potom si budete vědět rady, všichni ostatní mají prozatím bohužel smůlu. Na širší podporu si budete muset počkat. Nevlastníte-li zrovna svižný počítač, budete nejspíše muset investovat také do obnovy hardwaru. HDC-Z10000 bohužel neumožňuje side by side snímání, které nabízí mnohem širší kompatibilitu s editačními programy. Panasonic sice ke kameře dodává svůj vlastní software (HD Writer EX), jeho využitelnost je však podle našeho názoru neuspokojující.
Cena za Panasonic HDC-Z10000 (zhruba 3000 liber, cena pro český trh ještě nebyla stanovena) se někomu možná může zdát poměrně vysoká (hlavně v porovnání s jinými 3D kamerami pro domácí použití), nesmíme nicméně zapomínat, že se jedná o velmi pokročilý poloprofesionální model a že cena nejdostupnějších profesionálních přístrojů začíná někde na pětinásobku této ceny. Pokud vezmeme v potaz kvalitu obrazu a možnost manuálních nastavení, dá se říct, že model HDC-Z10000 vytvořil kategorii sám pro sebe. Alespoň do doby, než s vlastními kamerami přijde také konkurence.

Snímač: 2× 3MOS, 9,15 Mpx (3× 3,05 megapixelů)
Procesor: Crystal Engine Pro II
Zoom: 12× 2D, 10× 3D
Světelnost: f/1,5–11
Úložiště: SD/SDHC/SDXC
Videozáznam: AVCHD 3D (1080/50i, 1080/25p a 1080/24p), AVCHD Progressive (1080/50p) a AVCHD (1080/25p, 1080/24p a 1080/50i PH/HA/HE).
Vstupy/výstupy: USB, HDMI, mikrofon, RCA (out), XLR

Autor článku