Pět open source nástrojů pro efektivní virtualizaci

24. 1. 2011

Sdílet

Existují nějaké alternativy ke komerčním virtualizačním nástrojů? Mezi open source řešeními lze najít odpověď.

Virtualizace je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Velké množství firem s jejím nasazením stále vyčkává, jako důvod nejčastěji uvádějí obavy z dalších nákladů. Na trhu je přitom k dispozici velké množství kvalitních open source nástrojů, jejichž použití vás nebude stát ani korunu.

KVM
Virtualizační řešení, jehož název je zkratkou pro Kernel-based Virtual Machine, je součástí operačních systémů Linux od verze 2.6.2 výše. Autorem KVM je vývojářský tým Qumranet, který v roce 2008 získala společnost Red Hat. Lze jej použít na procesorech disponujících technologiemi VT od Intelu nebo AMD-V. Nástroj je navíc možné propojit i s dalšími funkcemi Linuxu, jako je například řízení spotřeby.
www.linux-kvm.org

Xen
Z původně univerzitního projektu sponzorovaného Microsoftem se stal široce používaný linuxový hypervizor. Xen podporuje paravirtualizaci, spouštění více systémů najednou, ale i standardní hardwarovou virtualizaci. Určen je hlavně pro počítače vícejádrovými procesory.
www.xen.org

OpenVZ
Nástroj určený pro kontejnerovou virtualizaci na Linuxu je populární zejména mezi poskytovateli hostingu. Svým zaměřením je podobný například produktům FreeBSD Jails a Solaris Containers. Samotný OpenVZ je zároveň jádrem komerčního řešení Parallels Virtuozzo Containers od švýcarské firmy Parallels, která svým zákazníkům poskytuje i uživatelskou podporu.
www.openvz.org

VirtualBox
VirtualBox je open source nástroj pro desktopovou virtualizaci původně vyvinutý německou společností Innotek, která později přešla pod Sun Microsystems a technologii tedy nyní spravuje Oracle. VirtualBox, k dispozici již ve čtvrté verzi, si rozumí se systémy Windows, Linux, Solaris a Mac OS X. Ačkoliv je nejčastěji používaný právě na desktopech, lze jej využít i pro servery.
www.virtualbox.org

Lguest
Lguest je velmi zajímavým virtualizačním projektem, na jehož začátku stál australský vývojář Paul Russell. Ačkoliv se nejedná o plnohodnotný virtualizační hypervizor, na rozdíl od KVM alespoň nevyžaduje hardwarovou podporu virtualizace a ke všemu se vyznačuje snadným používáním.
www.lguest.ozlabs.org

Kromě bezplatných virtualizačních nástrojů se dále podívejte i na seznam námi doporučovaných open source bezpečnostních nástrojů, které stojí za to vyzkoušet.