Jedním z poměrně závažných nedostatků Linuxu je stále chybějící podpora některých výrobců komerčních aplikací. I když se situace stále zlepšuje, malý tržní podíl Linuxu je pro řadu výrobců malým motivátorem pro uvádění svých aplikací a mnohdy jsou k dispozici jen starší verze (viz třeba Skype) a nebo se vývoj protahuje (jako např. u Chrome). Alternativní aplikace jsou pro řadu případů vhodným řešením, ale ne vždy se těm komerčním vyrovnají a mnohdy mají odlišné uživatelské rozhraní, na které je potřeba si zvykat. Nějakou dobu už je k dispozici řešení Wine, což je aplikace, která na Linuxu umožňuje spouštět software pro Windows, ale ani to není zcela kompatibilní.
Problémem může být i podpora. Obecně sice platí, že on-line podpora Linuxu je na velmi vysoké úrovni, možná ještě výše, než je tomu v případě Windows. Na internetu se dá najít řada lidí, kteří jsou ochotni poradit s jakýmkoliv problémem s Linuxem či s některou z distribucí a dá se zakoupit i profesionální telefonická podpora. Horší je to ale v případě, že připojení k internetu není možné používat a uživatel potřebuje pomoc přímo doma, protože místní podpora se shání poměrně těžko.
Problémem může být stále i rozhraní Linuxu, které má svá specifika, kterým se liší od systému Windows. Rozdíly jsou i ve způsobu vykonávání určitých činností, například v instalaci nových aplikací a údržby. Ta může být pro mnohé uživatele kamenem úrazu.
Linux také v současnosti není schopen oficiálně přehrávat Blu-ray disky, protože jejich výrobci zakázali vytvoření přehrávačů pro tento operační systém. Sice existují způsoby, jak toto omezení obejít (viz např. help.ubuntu.com/community/RestrictedFormats/BluRayAndHDDVD), nicméně zatím nejsou tyto optické disky stále příliš rozšířené a nemožnost jejich okamžitého přehrávání nehraje pro většinu uživatelů příliš velkou roli. Otázka je, jak to bude za rok…
Kamenem úrazu téměř všech operačních systémů je podpora hardwaru. Windows Vista jsou pověstné tím, že nepodporují množství staršího hardwaru, Mac OS X nepodporuje některé příslušenství navržené pro Windows a výjimkou není ani Linux. I když má dnes již poměrně solidní podporu nového hardwaru, není nikdy úplně jisté, zda všechny komponenty budou pracovat správně. Hlavně u hardwarových novinek nebývají ovladače pro Linux vždy hned dostupné a i když i v případě Linuxu existují způsoby, jak problémy s hardwarem řešit, vyžadují si určité hlubší znalosti systému a pro nováčky mohou být fatální. Nicméně s běžným hardwarem by měl Linux dnes pracovat víceméně bez problémů.
V porovnání s OS Windows tak má Linux jak mínusy, tak i plusy a určitě není možné zapomenout na to, že téměř všechny distribuce jsou dostupné zdarma. Před přechodem je proto potřeba zvážit si klady a zápory (v případě firem pak i náklady, které přibudou navíc, jako je nutnost zaškolení uživatelů nebo shánění expertů přes Linux) a zhodnotit, zda bude možné všechny používané aplikace v Linuxu úspěšně nahradit. V každém případě pro uživatele a firmy, které dosud s Linuxem nepřišli výrazněji do styku, může být přechod na tento systém značný problém…
Zdroj: IT News.sk