V uplynulém týdnu zpřístupnil Microsoft všem zájemcům nové vizuální médium nazvané Photosynth, které je zdarma dostupné na stránkách photosynth.com. Photosynth využívá digitální fotografie pro vytvoření trojrozměrného a 360 stupňového obrazu předmětu nebo krajiny, které lze s kýmkoliv sdílet přímo na internetu.
Lidé tak mohou shlédnout místa a věci, které je běžně velice obtížné navštívit nebo vidět, přibližovat si jednotlivé jejich detaily anebo je naopak sledovat z povzdálí. Tato technologie s sebou přináší nejenom nové příležitosti a možnosti pro běžné uživatele internetu, cestovatele, fotografy amatéry i profesionály, umělce, muzea, galerie.
Photosynth mohou využít také například cestovní kanceláře nebo ubytovací zařízení a restaurace jako součást své prezentace. Na stránkách http://photosynth.com je již nyní připravena řada synthů z míst jako Eiffelova věž v Paříži, Times Square v Londýně, Parthenon v Aténách, nebo Stonehenge ve Velké Británii.
Česká redakce časopisu National Geographic se rozhodla využít technologie Photosynth pro přípravu hned několika projektů. „Česká nej místa“ přinesou neopakovatelné vizuální zážitky z nejzajímavějších míst z České republiky a projekt „Rozhlédněte se“ představí Prahu z deseti věží na nejzajímavějších místech ve městě. Český National Geographic plánuje s technologií Photosynth připravit také atraktivní záběry z dalších míst planety. První synthy budou na internetových stránkách časopisu www.national-geographic.cz umístěny již během několika měsíců.
Výběr 3D modelu na homepage Photosynthu.
Nové možnosti přináší Photosynth také pro muzea, galerie, historiky nebo ochránce památek. Již nyní se například pracuje na využití Photosynthu v souvislosti s ochranou a rekonstrukcí Karlova mostu. „V našem archivu je již několik tisíc fotografií, které mapují současný stav Karlova mostu, a které využívají také památkáři při jeho opravách. Rádi bychom tento materiál zpřístupnili všem zájemcům a vytvořili detailní model tohoto pražského skvostu s pomocí Photosynthu. To je však dlouhodobý projekt. Co nejdříve bychom však chtěli na náš web umístit virtuální prohlídku Muzea Karlova mostu ve Photosynthu a využít možností této technologie i pro fotografické soutěže, které připravujeme,“ odhaluje své plány ředitel Muzea Karlova Mostu pan Zdeněk Bergman.
Co se týká použité technologie, Photosynth skládá desítky až tisíce běžných digitálních fotografií do detailního 3D modelu snímaného objektu nebo scény. Při skládání snímků Photosynth každy z nich analyzuje, hledá podobnost s ostatními ve vybrané skupině a na základě těchto dat určí, odkud byl snímek pořízen a zařadí mezi ostatní. Výsledkem je trojrozměrný obraz s volností pohybu ve všech směrech, včetně přibližování a oddalování, který pozorovateli nabídne stejný pohled, který měl autor při pořizování snímků. |
Trojrozměrné prostředí může vzniknout i z různých fotografií různých tvůrců. Výsledek funguje jako spojení rychlého prohlížení fotografií a počítačové hry, které pozorovateli umožní přiblížit si detaily zachycené scény nebo na zachycené prostředí nahlížet s větším odstupem. Prohlížení fotografií v trojrozměrném kontextu tak pozorovateli poskytuje lepší představu o místě, kde snímky vznikly.
Za vznikem aplikace Photosynth stojí spolupráce vývojové divize Microsoft Live Lab a odborníků z University of Washington v USA. Pro jeho použití je nutné do prohlížeče nainstalovat plug-in (je stažení ze stránek Photosynthu), který ovšem spolupracuje pouze s Windows XP SP2 a SP3 a Vistou.