Pirát stojící za českým CAMem Simpsonových, byl obviněn

18. 8. 2007

Sdílet

Devatenáctiletý mladík z Kaplice na Českokrumlovsku, který v premiérový den neoprávněně pořídil záznam filmu „Simpsonovi ve filmu“, byl včera odpoledne obviněn

bitcoin školení listopad 24

Je viněn ze spáchání trestného činu porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle § 152 odst. 1, odst. 2 písm. b) trestního zákona. Policie ho viní nejen z pořízení záznamu, ale také z jeho umístění na veřejnou počítačovou síť Internet, kde k němu mělo přístup neomezené množství dalších osob. Pachateli bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu v kvalifikované skutkové podstatě, protože se trestného činu dopustil ve značném rozsahu. Za to mu hrozí trest odnětí svobody šest měsíců až pět let, peněžitý trest do pěti miliónů korun a trest propadnutí věci. Pachatel dále odpovídá za škodu, kterou svým protiprávním jednáním způsobil. Podle dosavadních odhadů České protipirátské unie si pirátský záznam Simpsonů s českým dabingem stáhlo na sto tisíc lidí, kteří by za vstupné do kina utratili 10 milionů korun. Společnosti Bontonfilm, a.s., která film v kinech distribuuje, tak vznikla škoda ve výši 5 milionů korun.


Policisté OHK SKPV Správy Jihočeského kraje PČR zahájili vyšetřování na základě trestního oznámení České protipirátské unie a pachatele za pomoci zde uvedených poznatků a indicií během pouhých tří dnů vypátrali, ztotožnili a sdělili mu obvinění. Tato blesková spolupráce České protipirátské unie a policie vedoucí ke ztotožnění pachatele během tří týdnů od okamžiku, kdy k protiprávnímu natočení filmu došlo, by tak měla být výstrahou dalším výtečníkům, kteří se domnívají, že filmové pirátství je neodhalitelné a nepostižitelné.

V průběhu domovní prohlídky, která byla včera (17.8.2007) v bytě obviněného vykonána, policisté zajistili značné množství důkazů včetně digitální kamery, kazety s pirátským záznamem filmu, notebooku, z kterého byl záznam šířen, vstupenky do kina a dokonce i lístků na autobus, kterým se do kina přepravil. Nejen z těchto důkazů vyplývá, že obviněný pořídil pirátský záznam filmu při jeho premiéře dne 26.7.2007 v českobudějovickém multiplexu CineStar, pirátský záznam následující den v časných ranních hodinách umístil na internet a zároveň na pirátském diskusním fóru zveřejnil odkazy, pomocí kterých si mohli zájemci film stáhnout. Odtud se pak pirátský záznam rozšířil po celém internetu.

Krádež a následné šíření titulu „Simpsonovi ve filmu“ na internetu vyvolaly velký mediální ohlas, neboť česká premiéra předcházela premiérám v řadě dalších zemí včetně země původu (USA) a pirátský záznam filmu z českého kina se tak objevil ještě před uvedením filmu jinde ve světě. Jednalo se tedy o specifický případ pirátství, který poškozuje nositele práv obrovskou měrou, a to nejen výrobce filmu společnost Twentieth Century Fox, ale především místní distribuční společnost Bontonfilm. Popularitu pirátské verze a způsobené škody pomohla zvýšit i ČTK, která ve své zprávě zveřejnila webové stránky, které se specializují na informace o pirátských verzích filmů na internetu a kde uživatelé v diskusích zveřejňují odkazy na tyto pirátské verze.

Zdroj: Tisková zpráva České protipirátské unie z 18. srpna 2007

Poznámka redakce: ... způsobené škody pomohla zvýšit i ČTK, která ve své zprávě zveřejnila webové stránky, které se specializují na informace o pirátských verzích filmů na internetu... Výborně, použijeme-li stejnou demagogiku protipirátníků, tak Simpsonovi vyzývají k týrání, vykořisťování, šikaně, otrokářství, alkoholismu, neodbornému zacházení s jaderným odpadem a dalším neřestem, které jsou v seriálu i filmu ironicky vyvedeny. Přeneseme-li to na ostatní filmy, jejich tvorba tak podněcuje k vraždám, holocaustu, terorismu a v podstatě k čemukoli, na co si vzpomenete. Pomáhají tak snad zvýšit úmrtnost? Podle nás ne.

Související článek: Cos to udělal… Pepíku?

- - Tomáš Jirásko

Autor článku