Pirátství v Česku sice klesá, ale jen velmi mírně

16. 5. 2012

Sdílet

Více než třetina programů nainstalovaných v českých počítačích nemá potřebné licence od výrobců. Škoda podle představitelů sdružení BSA představuje zhruba 3,8 miliardy korun.

Míra softwarového pirátství v tuzemsku již čtvrtým rokem poklesla o procentní bod - v roce 2010 se tak užívalo nelegálně 35 procent softwaru.  Hlavním důvodem poklesu míry softwarového pirátství v Česku je podle analýzy úspěšné policejní vymáhání práva, pravidelné protipirátské kampaně a úspěšné prodejní modely softwarových firem.

„Země jako Německo a Rakousko mají výrazně nižší míru pirátství: 26, respektive 23 procent. Snížení o dalších deset procentních bodů bude velmi náročné,“ říká Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance).

V porovnání s ostatními postkomunistickými státy má Česká republika vůbec nejnižší míru pirátství. Zároveň patří mezi dvacítku zemí s nejnižší mírou pirátství na světě: „Česko se umístilo na třinácté příčce. Vedeme si dokonce lépe než mnoho západoevropských států, například Francie (37 %), Itálie (47 %) nebo Španělsko (44 %),“ vyjmenovává Jan Hlaváč.

Na Slovensku v roce 2011 míra pirátství dokonce poklesla o dva procentní body na 40 procent. Průměrná míra softwarového pirátství v Evropské unii činí 33 procent (snížení o 2 procentní body) a ve světě 42 procent (nulový pokles).

Nelegálního softwaru ubývá zejména ve firemním sektoru, naopak v domácnostech míra pirátství roste. „Je to způsobeno rychlým růstem počtu počítačů v domácnostech a rozšířeným přístupem k vysokorychlostnímu internetu,“ vysvětluje Jan Hlaváč.

Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem v Česku jsou komerční operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry.

Průzkum BSA zjistil, že 48 procent uživatelů počítačů v Evropské unii přiznává, že si pořídili software nelegální cestou: „Občasné užívání kradeného softwaru připouští 12 procent a málokdy si nelegální kopie pořizuje 26 procent uživatelů.

Nicméně 7 procent se přiznalo, že užívá pirátský software velmi často a 3 procenta dokonce neustále,“ shrnuje klíčové závěry studie BSA Jan Hlaváč (viz graf). Ze studie dále vyplývá, že softwarovými piráty v Evropské unii jsou zejména muži (64 %) ve věku 25–34 let (36 %).

„Pokud by se 48 procent obyvatel přiznalo, že kradou v obchodech – byť jen zřídka –, stát by určitě reagoval posílením policejních složek a zpřísněným vymáháním práva. Softwarové pirátství vyžaduje obdobnou reakci: důsledné vymáhání práva v kombinaci s osvětou veřejnosti,“ říká Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské organizace BSA. Průzkum pro organizaci BSA realizovala agentura Ipsos Public Affairs.

bitcoin školení listopad 24

Protipirátské aktivity organizace BSA prý budou letos zaměřeny zejména na malé a střední firmy do sta zaměstnanců v sektorech s nejvyšším výskytem pirátského softwaru: zejména v kreativních oborech designu a návrhu konstrukcí. „Hodláme se obrátit na více než dvacet tisíc firem s výzvou na prověření legálnosti jejich softwaru,“ dodává Jan Hlaváč.