Hlavní navigace

Počet e-mailových útoků roste až čtyřnásobně

11. 7. 2023

Sdílet

 Autor: © Piumadaquila - Fotolia.com
Znepokojivým trendem je využívání umělé inteligence (AI) k útokům a významný růst krádeží dat.

Acronis publikoval výsledky své pravidelné pololetní studie Acronis Cyberthreats Report postavené na datech získaných z více než milionu koncových bodů chráněných technologií Acronis. 

Školíte své zaměstnance ohledně využití možností AI?

Data získaná během první poloviny roku 2023 ukazují na rostoucí úroveň využívání generativní umělé inteligence (AI), jako je například ChatGPT, k tvorbě škodlivého obsahu a realizaci sofistikovaných útoků.

Hlavním nebezpečím pro SMB podniky zůstává ransomware – přestože počet nových variant klesá, závažnost útoků zůstává vysoká. Stejně závažné jsou krádeže dat a údajů využívaných k přístupu k citlivým údajům. 

V prvním pololetí detekovala kybernetická centra Acronis o 464 % více phishingových e-mailových útoků v porovnáním se stejným obdobím vloni. Kybernetičtí útočníci stále více využívají umělé inteligence (AI) k tvorbě, automatizaci, škálování a vylepšování útoků prostřednictvím technik aktivního učení.

Threads, konkurent Twitteru od Mety, už funguje, v Česku ale zatím ne Přečtěte si také:

Threads, konkurent Twitteru od Mety, už funguje, v Česku ale zatím ne

„Intenzita kybernetických útoků v roce 2023 se opět zvýšila, což je důkaz aktivity hackerů, kteří dále škálují a zefektivňují metody napadení systémů,“ řekl Candid Wuest, viceprezident Acronis pro oblast výzkumu a vývoje. „Aby se organizace dokázaly ubránit těmto nevyzpytatelným hrozbám, potřebují agilní, komplexní a centralizované řešení poskytující potřebný přehled k porozumění útokům, pochopení kontextu a ke správné reakci na jakoukoliv hrozbu – ať již to je malware, zranitelnost systémů a všechno mezi tím.“   

Nejzajímavější zjištění průzkumu:

  • Počet veřejně známých případů ransomwarových napadení neustále roste, přičemž rekordního počtu (více než 400 případů) dosáhl v březnu tohoto roku
  • Phishing zůstává globálně se 73 % všech e-mailových útoků nejvyužívanějším vektorem útoků, hned za ním jsou s 15 % BEC útoky. V Evropě je tento poměr 63 % ku 24 %.
  • Množí se krádeže dat u velkých společností, například společnosti T-Mobile v USA byly zcizeny osobní informace 37 milionů zákazníků.
  • Generativní AI nástroje jsou využívány k tvorbě škodlivých e-mailů, automatizovanému generování malwaru, k vyhledávání softwarových zranitelností, deepfake dezinformacím nebo k realizaci DDoS útoků. 


Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Byl pro vás článek přínosný?