Podle australské studie včely zvládají matematiku a chápou i nulu: co to znamená pro AI?

8. 2. 2019

Sdílet

 Autor: viperagp - Adobe Stock
Vědci z Royal Melbourne Institut of Technology (RMIT) se studiem včel zabývají dlouhodobě. Poté, co zjistili, že rozumí konceptu nuly, také objevili, že jim matematika docela jde.

Byť se studie může zdát poněkud odtržená od reality, představuje zajímavý fakt mimo jiné i pro výzkum umělé inteligence.

Řešení aritmetických příkladů vyžaduje pokročilé kognitivní schopnost, dostatečnou mentální úroveň a dlouhodobou i krátkodobou paměť. Jak se však ukázalo, mozek včely je pro jednoduché výpočty dostačující, což by mohlo pomoci ve výzkumu umělé inteligence, především v oblasti rychlého učení.

Studii vedli australští výzkumníci, účastnili se však také odborníci z Francie. Ve studii naučili včely rozpoznávat barvy jakožto reprezentaci sčítání a odčítání, což jim umožnilo řešit matematické příklady. (Pokud se vám to zdá zvláštní, nám také, ale studie se dostala do prestižního peer-reviewed magazínu Science).

Matematika sama o sobě je pro mozek docela komplexní, jak vysvětluje docent Adrian Dyer z RMIT: „Vyžaduje dvě úrovně zpracování informací. Potřebujete chápat a v paměti udržet pravidla sčítání a odčítání a k tomu v mysli manipulovat s čísly.“ Podle docenta se navíc během pokusů testované včely naučily rozpoznávat plus a minus jako abstraktní koncepty a dokázaly matematiku řešit i bez barevného odlišení.

bitcoin školení listopad 24

Co si z toho vědci vzali? Jednoduché – pokud matematiku zvládá i miniaturní včelí mozeček, tak lze AI zefektivnit.

Včely nejsou jediným tvorem schopným sčítat a odčítat. V dřívějších pokusech to dokázali také někteří primáti, ptáci a dokonce také pavouci.