„IT profesionálové operační systém Windows XP prostě milují,“ říká Diane Hagglund, analytička agentury Dimensional Research, která nedávno zveřejnila výsledky svého průzkumu mezi necelou tisícovkou firem. Účastníků této studie se ptala, jestli v blízké době plánují přejít na novější verze produktů Windows a Office, resp. zdali zůstanou věrni své aktuální softwarové výbavě.
Oficiální podpora Windows XP skončí v dubnu 2014, podniky tak mají stále dostatek času na přechod na novější verze. Touto cestou se však hodlá vydat pouze 47 % všech respondentů. 48 % z nich naopak hodlá Windows XP používat i po roce 2014, ukončené podpoře navzdory. Tato čísla Dianu Hagglund šokovala. „Mezi těchto 48 % nepatří jen malé firmy, ale i významné finanční instituce a velcí výrobci. Ti všichni zůstanou věrni Windows XP,“ říká Hagglund. Kdo by přitom očekával, že důvodem jsou obavy ze zvýšených nákladů, spletl by se. Firmy jsou prý s Windows XP jednoduše spokojeni a nedají na ně dopustit.
Ani Windows XP však nejsou nesmrtelná. Hagglund proto očekává, že většina firem si s nimi vystačí ještě několik měsíců po ukončení podpory, ale nakonec stejně přejde na novější Windows Vista či ještě novější „sedmičky“. „Myslím, že tak do šesti měsíců od ukončení podpory si firmy uvědomí, jaká bezpečnostní rizika může zastaralý systém představovat, a rozhodnou se pro změnu,“ říká Hagglund.
Microsoft se snaží přimět podniky k přechodu na novější systém mnoha prostředky, což se mu zatím daří. Podíl Windows 7 stabilně roste, nyní je používá asi každý pátý uživatel. Jednou z velkých překážek, která firmám brání vzdát se zastaralých technologií, je webový prohlížeč Internet Explorer 6, na který se váže mnoho kritických firemních aplikací. Více o této problematice se můžete dočíst v článku Internet Explorer 6 brání firmám v migraci na Windows 7.