Podváděl Intel u benchmarků svých CPU?

20. 2. 2024

Sdílet

 Autor: Intel
Výkonnost procesorů Xeon byla údajně vylepšována až o 9 % s využitím speciálních kompilátorů.

Benchmarky, ačkoli jsou ze své podstaty sporné, a ne vždy reprezentují skutečný výkon, jsou důležitým nástrojem při jakémkoli kvantitativním hodnocení. Proto jsou jimi nerdi tak posedlí. A nejen oni: firmy používají výsledky benchmarků třetích stran k rozhodování o investicích v hodnotě milionů, někdy i miliard dolarů. 

Využíváte už ve firmě autonomní agenty postavené na bázi umělé inteligence?

Takže když někdo najde důkazy o tom, že si je nějaká společnost přikresluje, může to mít velké důsledky. To je případ některých nedávných a velmi specifických benchmarků procesorů Intel Xeon.

Společnost Standard Performance Evaluation Corporation, známější jako SPEC, znehodnotila více než 2600 vlastních výsledků testování procesorů Xeon ve verzi 2022 a 2023 svého populárního testu SPEC CPU 2017. Zjistila totiž, že společnost Intel použila kompilátory, které, cituji, „prováděly kompilaci, která specificky zlepšuje výkon benchmarků 523.xalancbmk_r / 623.xalancbmk_s s využitím apriorní znalosti kódu a datové sady SPEC k provedení transformace, která má úzkou použitelnost“.

Kvíz: Jste znalci Windows 11? Přečtěte si také:

Kvíz: Jste znalci Windows 11?

Laicky řečeno, SPEC obviňuje Intel z toho, že optimalizoval kompilátor speciálně pro svůj benchmark, což znamená, že výsledky neodpovídají tomu, jaký výkon mohou koncoví uživatelé očekávat v reálném světě. Vlastní kompilátor společnosti Intel přitom mohl nadsadit relevantní výsledky testu SPEC až o 9 %. Další technické podrobnosti (z nichž mnohé jsou upřímně řečeno nad rámec mých znalostí) najdete ve zprávách ServeTheHome a Phoronix, zveřejněných na portálu Tom's Hardware.

SPEC tyto výsledky odhalil při zpětném procházení své vlastní databáze benchmarků, a přestože je kvůli historickým záznamům nemaže, zneplatňuje je pro své vlastní reporty. O něco novější verze kompilátorů používaných v nejnovějších průmyslových procesorech Xeon, řadě Emerald Rapids 5. generace, tato API údajně zvyšující výkon nepoužívají.

bitcoin_skoleni

Podotýkám, že jak procesory Xeon, tak test SPEC 2017 představují špičkový hardware určený pro náročné průmyslové a vzdělávací aplikace a nejsou nijak zvlášť relevantní pro spotřebitelský trh, kterému se obvykle věnujeme. A ani to, že společnosti dávají svým čipům trochu víc síly v zájmu pozornosti, není v benchmarcích zrovna novinka. 

Naposledy byli dodavatelé mobilních čipů napříč odvětvím (Qualcomm, Samsung a MediaTek, dodávající čipy do téměř každého neapplovského telefonu) obviněni z toho, že v roce 2020 falšovali výsledky výkonu systému Android. Obvinění ze zásahů do vlastních benchmarků, jejichž výsledky společnosti zveřejňují často bez bližších specifikací a ty jsou tak jen těžko ověřitelné, jsou poměrně dost častým jevem.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.