Postavil by se Apple Číně tak jako Rusku?

4. 3. 2022

Sdílet

 Autor: Apple
Vazby Applu na Čínu jsou tak silné, že by bylo obtížné je zpřetrhat i v případě konfliktu.

Reakce na Ruskou invazi na Ukrajinu je bezprecedentní. Od ekonomických sankcí až po zamezení přístupu k sociálním sítím státem podporovaným médiím. Jeden z nejzajímavějších kroků podnikl Apple, když se v Rusku rozhodl „pozastavit prodej svých produktů“ a odstranil aplikace RT News a Sputnik News z App Storu, za což šéfovi firmy Timu Cookovi poděkoval i ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov.

Chválím Apple za to, že následoval mnohé vlády a společnosti a rozvázal vazby s Ruskem. Pravda však je, že Apple si to může dovolit a bude-li třeba, klidně zemi opustit nadobro. U koho by si to dovolit nemohl, pakliže by mělo dojít na lámání chleba, je Čína.

Nejčernější scénář

Statut Tchaj-wanu coby nezávislé demokracie, kterou Čína považuje za svoji součást, představuje už dlouhá léta globální téma. Co kdyby se Čína rozhodla zabrat jej silou? Tahle hypotéza znepokojuje vojenské stratégy – i samotné obyvatele Tchaj-wanu – roky.

Pište pro Computerworld

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.

Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Pokud by se o to skutečně pokusila, svět by nejspíš osud jedné firmy v kontextu událostí nezajímal. Vazby Applu na Čínu jsou však natolik těsné, že zásadní rozkol mezi Spojenými státy a Čínou by společnost bez ohledu na důvod uvrhl do dost nepříjemné pozice a jejich rozvázání by rozhodně nebylo tak samozřejmé jako v případě Ruska.

Dva druhy závislosti

Tim Cook je Číně dlouhodobě nakloněn. Za jeho vedení Apple v zemi rozšířil maloobchodní prodej, přidal do iOS podporu čínských sociálních sítí a celkově rozpohyboval úspěšný byznys závislý nejen na iPhonech, ale těžící též z prodejů Maců a iPadů. V roce 2021 činily tržby Applu z čínského území 72 miliard dolarů. 

Čína tak představuje ohromný trh, v němž posiluje střední třída ochotná utrácet za applovské produkty, a Apple je jednou z nejvýznamnějších západních společností v zemí. Pokud by došlo k něčemu, kvůli čemu by se musel těchto tržeb vzdát, investoři by jistě nebyli spokojeni.

Dodavatelský hlavolam

Skutečné riziko plynoucí z možného přetrhání vztahů mezi Spojenými státy a Čínou spočívá v silné závislosti Applu na čínských továrnách. Jak se říká: „navrženo v Kalifornii, vyrobeno v Číně“. Naprostá většina applovských produktů je vyráběna v Číně. I když totiž váš iPhone obsahuje součástky z celého světa, snadný přístup k čínským výrobcům ze země dělá ideální místo pro výrobu nejen applovských produktů.

Pokud by Čína zničehonic nemohla své výrobní kapacity poskytovat, byl by to pro Apple skutečně zásadní problém. I kdyby dokázal sehnat všechny komponenty svých produktů v jiných zemích, zatím příliš neprokázal, že by byl schopný své produkty vyrábět mimo Čínu. Navzdory tomuto riziku však Apple příliš iniciativy k zajištění výrobních kapacit mimo Čínu neprokázal. Samozřejmě, pokud by o něco takového usiloval, nejspíš by se tím nechlubil, aby čínské partnery příliš nedráždil.

Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?

V každém případě jde o nejzranitelnější Achillovu patu Applu, nemluvě o tom, že jakákoliv vojenská agrese proti Tchaj-wanu by ovlivnila též tamního výrobce applovských čipů TSMC.

Čína je za Apple ráda

V mezinárodních vztazích platí, že čím více jsou na sobě země závislé, tím obtížnější pro ně je pustit se do vzájemného válečného konfliktu. To je ostatně taky jeden z důvodů, proč je ruská invaze na Ukrajinu tak šokující a zároveň jeden z důvodu, proč firmy i vlády jiných zemí usilují o přerušení vztahů s Ruskem.

bitcoin školení listopad 24

Pravda ale také je, že stejně jako Apple spoléhá na Čínu, Čína spoléhá na Apple. Číňané by jistě nebyli rádi, pokud by si nemohli koupit applovské produkty a celý dodavatelský řetězec, jehož součástí jsou i továrny Applu, pomáhá pohánět čínskou ekonomiku. V případě krize by tak nemuselo být pro svět snadné zpřetrhat vazby s Čínou tak jako je zpřetrhal s Ruskem, jehož příspěvek světu je do značné míry omezen na ropu a zemní plyn. Přinejmenším pro Apple by to nebylo snadné.

Proto stejně jako doufám, že konflikt na Ukrajině brzy skončí (tím, že si Ukrajina uhájí nezávislost a demokracii), doufám též v to, že nikdy nedojde ke konfliktu s Čínou, který by zapříčinil stejné zpřetrhání vzájemných vazeb. Uplynulé dny nám nicméně připomněly, jak extrémně je Apple závislý na jediné zemi – nejen kvůli tržbám, ale i kvůli výrobě.

Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPCHLÍKY

DOPADY NA ČESKÝ PRŮMYSL
EKONOMICKÉ SOUVISLOSTI
IT A KYBERBEZPEČNOST
RADY NEJEN PRO RODIČE